Wall Street с повишение в края на седмицата

27 април 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Еврото прекъсна 4-дневното си негативно представяне, след като в последния работен ден на изминалата седмица отчете ръст спрямо долара. Инвеститорите бяха оптимистично настроени по отношение на единната валута, с оглед виртуалната среща на европейските лидери. Късно вечерта в четвъртък лидерите на страните членки на ЕС във видео конферентен разговор одобриха спасителен пакет на стойност 540 млрд. евро, който да се използва за справяне с негативните ефекти, причинени от коронавируса. Сумата трябва да осигури евтини кредити за компаниите от еврозоната като се очаква това да бъде реализирано посредством Европейския стабилизационен механизъм. Въпреки новината инвеститорите останаха раздвоени, тъй като стана ясно, че европейските лидери ще оставят за лятото решението за създаването на по-голям спасителен фонд. Това разбира се породи съмнения сред някои пазарни наблюдатели доколко всъщност ЕС е способен да се противопостави на негативните последици от епидемията. „Показаната неспособност на европейските политици да вземат достатъчно бързо и адекватно решение, дори и в ситуация на сегашното извънредно положение, освен че е разочароваща за всички, е и опасна. Както за пострадалите от коронавируса страни, така и за пазарите като цяло“, коментира пред финансовата медия Market Watch Крейг Ирлам, който е финансов анализатор.

Въпреки смесените сигнали от срещата на върха на ЕС, еврото успя да поскъпне, отчитайки ръст от почти половин процент за деня до нивото от 1.0823 долара за евро. В същото време доларовият индекс, който показва изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути остана без сериозна промяна на равнището от 100.38 пункта. Швейцарският франк и японската йена, които се смятат за традиционни валути убежища реализираха повишение спрямо щатската валута, съответно с 0.34% и 0.17%. Британският паунд отчете покачване от 0.1% до 1.2365 долара за паунд, след като силните данни за покупките на хранителни стоки в страната успяха да компенсират данните за спад в продажбите на дрехи и други стоки.

Златото се понижи в петък на фона на прибирането на печалби от страна на инвеститорите. Спот цената на благородния метал се понижи с 0.2 на сто до 1727.95 долара за тройунция. Фючърсите върху метала пък отстъпиха до 1735.60 долара. Въпреки дневното понижение, на седмична база златото отчита ръст от близо 2%, подкрепено от притесненията, свързани със забавянето на глобалния икономически растеж и масивните монетарни стимули от страна на централните банки. „В краткосрочен план виждаме прибиране на печалби от страна на трейдърите“, коментира пред CNBC Тай Уонг, ръководител търговия с благородни метали и деривати в BMO. „Въпреки това златото се задържа в близост до достигнатите по-рано върхове. Това показва, че както дребните така и институционалните инвеститори увеличават покупките си на фона на разширяващите се баланси на централните банки и все още оставащите изключително несигурни перспективи пред глобалната икономика“, допълни още Уонг. Фючърсите на среброто също се оцветиха в червено, след като благородния метал спадна с 0.64% до 15.20 долара за тройунция.

Петролът поскъпна в петък, след като значителен дял от шистовите производители в САЩ и Канада продължиха да намаляват добивите в опит да бъде стабилизирана цената на черното злато. На дневна база фючърсите на американския лек суров петрол сорт WTI отчетоха покачване от 2.67% до 16.94 долара за барел. Фючърсите на международния сорт Брент нараснаха с половин процент до 21.44 долара. Въпреки поскъпването в последния работен ден, на седмична база черното злато поевтиня за трета поредна седмица, след като договореното намаляване на добивите от петролните производители не успя да стопира колапсът в търсенето на суровината, причинен от епидемията от коронавирус. Анализатори коментираха, че търсенето на петрол от страна на Китай трябва да се увеличи през второто тримесечие на годината. Страната бе ударена от коронавирусната инфекция в края на миналата година. Сега Пекин започна да разхлабва ограничителните мерки и да рестартира икономиката. А това дава повод на експертите да очакват и постепенен ръст в търсенето на петролни продукти.

Основните индекси на Wall Street приключиха търговията с повишения, след като погледите на инвеститорите бяха насочени към разработването на ваксина срещу коронавируса. Индексът на сините чипове Dow Jones се покачи с 1.11% или 260 пункта до нивото от 23 775.27. Широкият измерител S&P 500 нарасна с 1.4% до 2836.74 пункта. Технологичният индекс Nasdaq прибави 1.65% към стойността си като в края на сесията се търгуваше на нивото от 8636.74 пункта. Според информация на Reuters, публикувана в петък, препарата Ремдесивир, който се разработва от американската биотехнологична компания Gilead Sciences се развива по-бързо от очакваното, като резултатите от изследванията на препарата могат да бъдат готови до средата на май. Появата на новината доведе до поскъпване на акциите на Gilead с 2.39% до 79.64 долара. На годишна база книжата на компанията отчитат ръст от 22.24%. Moderna, която е другата американска компания в напреднала фаза на разработката на ваксина срещу Covid-19, реализира ръст от 6.45% за деня, достигайки 50.50 долара. На годишна база книжата на биотехнологичната компания бележат покачване от 92%. На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски облигации отчете понижение до 0.60%. В същото време 30-годишните дългови инструменти се търгуваха при ниво на доходност от 1.17%.

Водещите индекси в Европа затвориха петъчната търговия с понижение, след като европейските лидери не дадоха нужната информация около пакета на стойност 1 трлн. евро. В четвъртък евролидерите договориха спешен спасителен пакет на стойност почти 500 млрд. евро. Това обаче не успя да вдъхне необходимата доза увереност на пазарните участници, тъй като договарянето на по-голям пакет от стимули бе отложен за лятото. Общоевропейският индекс Euro Stoxx 600 изтри малко над един процент от стойността си, затваряйки на нивото от 329.60 пункта. Британският FTSE 100 отстъпи с 1.3% до 5752.23, докато германския Dax 30 се търгуваше с понижение от 1.69% за деня до 10 336.10 пункта. Френският бенчмарк CAC 40 изтри 1.3% от пазарната си капитализация, затваряйки на 4393.32. На корпоративния фронт книжата на френската фармацевтична компания Sanofi поскъпнаха с 2.31% до малко над 91 евро,след като финансовите резултати за първото тримесечие на годината надминаха прогнозите на анализаторите.

Икономическият календар няма да ни предложи нищо особено като новини в първия работен ден на новата седмица. Единственото по-интересно се очертава да бъде бизнес индекса Mfg на Федералния резерв в Далас за месец април, който ще бъде представен в 17:30 часа българско време. През март индикаторът се срина до -70 пункта, което е най-лошото представяне от март 2009, когато достигна -60.2 пункта.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.