UBS прогнозира поскъпване на златото до $2200

Според инвестиционната банка UBS, търсенето на злато от централните банки ще остане силно, дори след рекордната 2022 година, в която те попълниха сериозно резервите си. През миналата година централните банки закупиха 1078 тона злато. Това е е най-високото количество от 1950 година насам и над два пъти повече спрямо закупеното количество през 2021 година, което беше 450 тона.

Трите основни фактора, които ще влияят на пазарите тази седмица, са свързани с търсенето на злато. Според данните от първото тримесечие, централните банки са на път да закупят 700 тона злато тази година, което е по-малко спрямо предходната година, но все още е над средното ниво от 500 тона, което измерваме от 2010 година до сега.

Пазарите в САЩ започват с низходяща корекция. Високата инфлация и геополитическите рискове вероятно ще продължат да стимулират закупуването на злато от страна на централните банки. Освен това, решението на САЩ да замрази руските валутни резерви след войната в Украйна може да има дългосрочно въздействие върху поведението на централните банки. Стандартно за резервите на централните банки е използването на щатския долар, но нарастващото търсене на злато се тълкува като индикация за дедоларизация, след като доларът беше използван за финансов натиск върху Русия в контекста на войната с Украйна.

Сред водещите централни банки, които закупуват злато, са тези, които се стремят да намалят доминацията на долара в световната финансова система или да избегнат санкциите на западните валути, като например Китай, Русия и Индия.

Засиленият интерес към попълването на златните резерви е в основата на прогнозата на UBS, която е за ръст на ценния метал до $2100 за тройунция тази година и $2200 до пролетта на 2024 година.

Във вторник сутринта златото се търгува около $1960. Въпреки последните леки спадове общият ръст за тази година е около 8%. 

Според UBS има и друга причина, която ще помага за ръста на златото. Слабостта на долара ще работи в полза на благородния метал. Инвестиционната банка е на мнение, че щатският долар няма да се представя добре спрямо основните световни валути. Редица централни банки като Европейската, Японската и банката на Великобритания например ще продължат да вдигат основните си лихвени проценти, докато Федералният резерв на САЩ вече даде сигнал, че е в готовност да спре с повишенията.

 


Сайтът не носи отговорност за точността, надеждността или резултатите от търговията, получени въз основа на горната информация. Публикацията не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия от името на този сайт или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.