Федералният резерв на има намерение да спре финансовите стимули за щатската икономика догодина на фона на нарастващата инфлация, която е доста над поставените от банката целеви нива. Фед започва поетапно намаляване на покупките на активи с по 30 млрд. долара на месец, което означава, че краят на антикризисната програма ще е през март 2022 г., а не по-късно, както бяха предварителните прогнози.
Спирането на политиката за печатане на пари и щедри стимули ще разчисти пътя на централната банка към увеличаване на основния лихвен процент, който е на рекордно ниски стойности, близки до нулата. Действията на Федералния резерв са продиктувани от несъразмерното увеличаване на инфлацията в страната, която през последната половин година остава над 5%, а за месец ноември удари 40-годишен връх от 6.8%.
Увеличаването на основния лихвен процент ще забави ускоряването на инфлацията и ще овладее покачването на цените при основните стоки и услуги. Вече има нагласи сре анализатори и инвеститори, че ще видим три повишения през следващата година, като всяко от тях ще е с по 0.25% до 0.9% в края на 2022 г. А през 2023 г. лихвата ще е 1.6%. Федералният резерв смята нивото от 2.5% за неутрално, което означава, че при такава лихва банката нито стимулира, нита ограничава икономиката.
По-рано през годината Фед въведе термина целева инфлация и определи, че ще се стреми към инфлация от 2%. Банката прогнозира 5.3% инфлация през тази година и 2.6% през следващата. Спрямо предната прогноза има корекция в посока нагоре, която се дължи на продължаващи проблеми във веригите на доставки и забавяне в производството.
Фед следи и пазарът на труда, където безработицата е на рекордно ниски нива. През ноември търсещите работа са едва 4.2%, а очакванията са за 3.5% до края на годината. Все повече фирми съобщават за проблеми в намирането на кадри и нужда от повишаване на заплатите за задържане на служителите.
На този фон инвеститорите ще следят щатския долар и златото, които се влияят в най-голяма степен от инфлацията и политиката на Фед по отношение на лихвените проценти.
Увеличаването на лихвения процент има потенциал да подкрепи щатския долар, тъй като по-високите лихви намаляват паричното предлагане и увеличават търсенето.
Златото е на противоположната страна. Благородният метал традиционно поскъпва при очаквания за по-висока инфлация. Ограничаването на инфлацията би имало обратния ефект. След последните новини от Федералния резерв златото отстъпи до близо 1750 долара за тройунция. Преди месец пък имахме връх при 1870 долара, като от тогава трендът при благородния метал е низходящ.
Сайтът не носи отговорност за точността, надеждността или резултатите от търговията, получени въз основа на горната информация. Публикацията не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия от името на този сайт или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.