Повечето азиатски акции се повишиха леко във вторник, удължавайки възстановяването от скорошните дъна, тъй като негативните данни за САЩ повишиха надеждите, че Федералният резерв няма да има достатъчно възможности да продължи да повишава лихвените проценти.
Hang Seng в Хонконг се представи най-добре за деня с ръст от 1,1%, тъй като удължи възстановяването си от шестмесечни дъна. Китайските индекси Shanghai Shenzhen CSI 300 и Shanghai Composite също се повишиха с около 0,3% всеки, тъй като инвеститорите купуваха силно дисконтирани китайски пазари заради някои залози за икономическо възстановяване по-късно тази година.
Технологично тежките борси се възползваха от надеждите за по-малко яростен Фед, като Тайванският претеглен индекс се повиши с 0,4%. TWII беше подкрепен и от ръст от 0,9% на акциите на производителя на чипове TSMC (TW:2330), след като отбеляза по-добра втора половина на 2023 г. при възстановяване на търсенето на чипове.
По-широките азиатски пазари се повишиха, като японският Nikkei 225 добави 0,2%, докато по-широкият TOPIX се повиши с 0,3%. И двата индекса се търгуваха близо до 33-годишни върхове, след като се облагодетелстваха от неотдавнашния оптимизъм за силния сезон на печалбите в Япония и перспективата за скъпа Bank of Japan.
Тази представа беше разработена във вторник, след като данните за разходите на японските домакинства значително надхвърлиха очакванията за април, докато общият доход от заплати остана слаб на фона на нарастващите глобални икономически ветрове.
Това сочи към по-слаба краткосрочна перспектива за японската инфлация, което оказва по-малък натиск върху BOJ да започне да намалява своята свръхразхлабена парична политика.
Австралийският индекс ASX 200 беше сред малкото отклонения, спадайки с 0,5% преди решението за лихвения процент на Резервната банка по-късно през деня.
Пазарите са разделени относно това дали RBA ще повиши лихвените проценти на фона на признаци, че австралийският икономически растеж се охлажда. Данните от вторник показаха, че докато страната регистрира по-голям от очакваното излишък по текущата сметка през първото тримесечие, неочакван спад в търговския излишък изглежда ще намали 0,2 процентни пункта от БВП за първото тримесечие.
Но австралийската инфлация неочаквано се повиши през април, което може да постави повече тежест върху RBA да повиши лихвите.
Фокусът също остана директно върху срещата на Фед следващата седмица, на фона на смесени сигнали за повече повишения на лихвените проценти в САЩ. Данните от понеделник показаха, че секторът на услугите в САЩ почти не е нараснал през май, сочейки по-затихващ икономически растеж на фона на високи лихвени проценти и инфлация.
Но показанията на пазара на труда и инфлацията все още надминават очакванията през април и май, което на свой ред може да тласне Федералния резерв към допълнително повишаване на лихвите.