Уорън Бъфет, който е вече на 92 години и има успешна кариера на Wall Street, е известен като неподражаем инвеститор. Това, което прави компанията му Berkshire Hathaway изключителна, е структурата на портфейла ѝ – почти половината от него е инвестирано в една компания в САЩ. Към 31 март 2023 г. технологичният гигант Apple заема внушителните 46.44% от портфейла.
Въпреки проповядваната от Бъфет стратегия за диверсифициране на портфейла чрез покупката на различни акции, тук той прави точно обратното. Бъфет инвестира парите си в няколко компании, в чиито успех изглежда е твърдо убеден.
Освен своята позиция в Apple, Уорън Бъфет притежава и други четири големи инвестиции в своя портфейл. Тези инвестиции включват книжата на Bank of America, платежният доставчик American Express, производителя на напитки Coca-Cola и петролната компания Chevron. Заедно, тези пет позиции представляват повече от три четвърти от общите капиталови инвестиции на Бъфет в САЩ.
Уорън Бъфет и неговият партньор Чарли Мънгър са известни като виртуози в областта на корпоративния анализ. Техният подход включва инвестиране само в компании, които разполагат със здрав бизнес модел, отлични ключови показатели и уникално предложение за продажби. Компаниите, които отговарят на тези критерии, се наричат „защитни акции“. Например, в случая с Apple, силната им марка привлича лоялни клиенти и допринася за високата им ценова мощ.
Също така, вторият стълб на инвестиционната стратегия на Бъфет се фокусира върху дивидентни акции. Chevron, например, е повишавала дивидента си в продължение на 36 години. Според данните на Dow Jones Market Data, през текущата година Berkshire ще получи около 5.7 милиарда долара чрез разпределение на печалбата от дивидентните инвестиции.
В топ 10 на компаниите, притежавани от Berkshire на Уорън Бъфет влизат още хранително-вкусовата Kraft Heinz, петролната Occidential Petroleum, рейтинговата агенция Moody’s, компанията за видео игри Activision Blizzard и технологичната HP.
Сайтът не носи отговорност за точността, надеждността или резултатите от търговията, получени въз основа на горната информация. Публикацията не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия от името на този сайт или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.