Петролът може да попадне под натиск от засилени разпродажби и да се понижи до едва $10 за барел, прогзнозира консултантската компания в сектора Ууд Маккензи. Очакванията се базират на действията за ограничаване на глобалното затопляне, които световните лидери са склонни да предприемат. Поставените цели са за ограничаване на затоплянето до максимум 2 градуца по Целзий, а предприемане на решителни действия в тази посока означава, че търсенето на петрол ще се понижи чувствително.
Ууд Маккензи смятат, че понижаването на цените ще започне от 2023 г. и ще се ускорява напред във времето, като до 2050 г. понижението може да достигне 70%. Изкопаемите горива се смята, че ще са най-уязвими при прилагането на плана. Близо 200 страни ратифицираха този план, познат като Парижкото споразумение за климата.
В момента петролът се търгува при цена от 66-67 долара за барел. Според Маккензи котировките могат да се понижат до 28-32 долара за барел до 2040 г., след което да последват нива от 10-18 долара за барел.
Държавите от Парижкото споразумение си поставиха за цел да не допускат глобалното увеличение на температурите да подминат 2 градуса по Целзий, като целта дори е ограничаване при 1.5 градуса. Анализ на ООн обаче останови, че дадените обещания са далече от реалностите в момента и светът се движи с по-голяма скорост от преди към климатичен срив.
Интересен показател са цените на опциите, базирани върху цената на суровия петрол. В петролния сектор мениджърите на компаниите са стимулирани чрез опции, които могат да бъдат изплатени единствно в случай, че цената на петрола се показва. Този модел на стимулиране създава среда, която не само, че не помага за избягване на глобална климатична катастрофа, но дори работи това да се случи по-скоро.Пакетите за изпълнителни директори и мениджъри са свързани с продължаване на добива на изкопаеми горива, проучване на нови находища и насърчаване на силно търсене на пазара чрез реклама, лобиране и държавни субсидии.
Печалбите на четирите най-големи петролни компании в света ExxonMobil, Chevron, Shell и BP са реализирали печалба от около 2 трлн. долара за последните 20 години. Частта от тези средства, която е инвестирана в енергия с ниски парникови емисии е минимална и се движи в диапазона от 0.22% до 2.3% при всяка от четирите компании. Това означава, че на практика ечалбата отива за още от същото, а именно повече добив, разработване на находища и лобизъм.
Сайтът не носи отговорност за точността, надеждността или резултатите от търговията, получени въз основа на горната информация. Публикацията не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия от името на този сайт или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.