RBA очаквано запази лихвите непроменени

5 октомври 2021 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Австралийската централна банка очаквано запази основния лихвен процент в страната без промяна на досегашното равнище от 0.10%. Без промяна остава също и програмата за покупка на активи, като покупките на облигации ще продължат да бъдат в размер на 4 млрд. долара седмично, като се очаква покупките да продължат поне до средата на февруари 2022 г. „Разпространението на Делта варианта на коронавируса прекъсна възстановяването на австралийската икономика и се очаква брутният вътрешен продукт да намалее съществено през третото тримесечие на настоящата година. Епидемията засяга много сектори от икономиката, но въздействието е неравномерно, като някои сектори са изправени пред много трудни условия, докато други продължават да отчитат стабилен растеж“, се казва в протокола от заседанието на централната банка.

Новата седмица започна негативно за фондовите пазари, след като в понеделник водещите американски индекси завършиха с понижения на фона на притесненията за това как ще действат централните банки по отношение на покачващите се цени. Индексът на сините чипове Dow Jones изтри повече от 300 пункта от стойността си. Подобни спадове обикновено се дължат на икономическа слабост. В случая обаче притесненията на пазарните участници са свързани със затягането на паричната политика и неблагоприятните последици, които това би имало върху пазара на акции. Покачването на доходността по облигациите, както и поскъпването при японската йена показват, че инвеститорите са заели предпазливи позиции преди заседанието на Резервната банка на Нова Зеландия.

Новозеландската централна банка предстои да проведе своето заседание в сряда, като в 04:00 часа след полунощ предстои институцията да обяви решението си за основната лихва в страната. Като цяло повечето анализатори споделят мнението, че централните банкери ще вдигнат основния лихвен процент с 25 базисни пункта. С поетапното отпадане на ограничителните мерки в Нова Зеландия се очаква и централната банка на страната да предприеме поетапно затягане на паричната политика. Според някои анализатори, вдигането на основната лихва от Новозеландската банка ще даде подкрепа на новозеландския долар.

Наред със заседанията на централните банки на Австралия и Нова Зеландия, инвеститорите очакват данните за заетостта в САЩ и Канада този петък. Пазарът на труда е един от ключовите показатели, които се следят, поради което данните са особено важни, тъй като може да дадат представа на трейдърите какво да очакват от следващата среща на Федералния резерв. Джером Пауъл вече даде ясен сигнал, че Американската централна банка е готова да обяви намаляване на покупките по програмата за количествени улеснения. Очакванията са, че ръстът на работните места ще се ускори, докато безработицата вероятно ще спадне до около 5%. За Канада преобладаващите прогнози на експертите са, че увеличението на новосъздадените работни позиции ще се забави леко, но безработицата подобно на тази в САЩ ще се понижи. А това се очаква да подкрепи канадския долар, който се представя доста добре, подкрепян от поскъпването при петрола.

Днес на обяд предстои да видим данните за индекса на бизнес активността в сферата на услугите във Великобритания и в еврозоната. В 12:00 часа се очакват и данните за производствената инфлация във валутния съюз за месец август. След обяд в 16:45 часа ще бъдат публикувани данни за бизнес активността при услугите в САЩ, докато в 17:00 часа българско време се очаква информация за бизнес активността в непроизводствения сектор на ISM. За 18:00 часа пък има насрочена пресконференция на председателя на Европейската централна банка Кристин Лагард.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.