Предстои организирането на заседанията на тримата големи централни банкери – Кристин Лагард, гуверньорът на Европейската централна банка, Андрю Бейли – на Английската централна банка и Джером Пауъл – на Федералния резерв. На тях регулаторите ще трябва внимателно да претеглят риска от рецесия, както и да обсъдят ускоряващата се до рекордни равнища инфлация.
Миналата седмица, от една страна, бяха записани първите повишения на щатските борсови индекси, в които широкият измерител S&P 500 навлезе в мечи настроения и записа най-лошата си седмица от две години насам.
От друга страна, европейските борси отчетоха най-силната си сесия от три месеца, предвид на растящите опасения от рецесия.
Оказва се, че най-голямото предизвикателство обаче, което стои пред Европейската централна банка, е свързано с фрагментацията на облигационните пазари. На 15-ти юни доходността по 10-годишните италиански ценни книжа надмина 4%. Това принуди финансовата институция да свика извънредно заседание, на което пое ангажимента да създаде инструмент за борба срещу фрагментацията.
От своя страна, от Федералният резерв коментираха в изявление, че дори и регулаторът да бъде изправен пред дилемата растеж или инфлация, ще са готови и на по-агресивни действия, дори с цената на рецесия.