През изминалата седмица станахме свидетели на втория по големина банков фалит в историята на САЩ след сривът на Lehman Brothers по време на финансовата криза от 2008 г. Всъщност Silicon Valley Bank заема 16-то място в списъка с най-големите кредитори в американската технологична индустрия, отпускащи заеми на стартиращи компании.
Ден преди официално да настъпи ликвидната криза на банката, акциите й се сринаха с повече от 60%, а книжата бяха спрени от търговия в началото на търговската сесия.
Фалитът на финансовата институция е породен от два фактора. Първият е свързан с това, че огромна част от вложителите й изтеглиха депозитите си. Тези депозити всъщност бяха използвани от регулатора за инвестиране в облигации. Същевременно обаче Федералният резерв, от своя страна, опитвайки се да достигне целевото си ниво на инфлацията от 2%, продължава да затяга паричната си политика, което неминуемо влияе и върху доходността на облигациите.
Съществува обратна корелация между доходността на облигациите и тяхната цена. Това означава, че колкото по-висока е тяхната доходност, толкова по-ниска е тяхната цена. Следователно с повишаването на основната лихва, SVB търпи загуби, а в комбинация с масираното теглене на депозити – това доведе до ликвидната криза в банката.
По темата Петко Карамочев – основател на INDUSTRIA.tech коментира, че: „Постоянното вдигане на лихвите от страна на Фед създаде много сериозно напрежение. Вдигането на цената на капитала не помага на IT сектора. Той разчиташе повече от десет години на отрицателни лихви и тези пари бяха налети в този пазар. Вече ще трябва да се внимава повече и да се избират по-специфични проекти за инвестиция“.
Той прогнозира, че следващите няколко седмици ще бъдат трудни, понеже технологичните компании са финансирани предимно от подобни институции. Според него подобен мащабен колапс би довел до домино ефект и върху останалите сектори.