Централната банка на Русия започна да купува злато от вътрешния пазар

сряда, 18 май 2022 г.

След рекордно високата инфлация в Русия, чийто темп достигна до 17,8% на годишна база през април, се отчита впечатляващ спад на цените. Месечната инфлация се забавя от 7,6% през месец март до 1,6% през миналия месец. Към днешна дата ръстът на цените на хранителните продукти е само 0,5%.

Същевременно се наблюдава и възход на рублата, което дава надежди на Москва за избягване от финансовата криза. Днес на валутните пазари може да бъде закупен един долар за 62 рубли. Тази стойност на долара е два пъти по-ниска спрямо рекорда от 150 рубли за долар, записан на 7-ми май.

Някои анализатори смятат обаче, че зад успешните ходове на Русия за овладяване на инфлацията, стоят манипулации, свързани с руската икономика.

В края на месец март беше наложен стриктен капиталов контрол от страна на Руската централна банка, с който регулаторът наложи на всички компании да обменят 80% от средствата си от чужди валути в рубли. Кремъл забрани на гражданите да изпращат и средства в чужбина. След това обаче тази мярка беше разхлабена като към днешна дата гражданите могат да изпращат максимум 10 хиляди долара месечно до края на 2022 година.

Още през февруари месец, със самото стартиране на военните действия в Украйна, руската финансова институция увеличи рязко лихвения си процент от 9,5% на 20%. По този начин всъщност инфлацията беше удържана. Анализаторите прогнозират, че лихвата ще бъде намалена още през юни с 200 базисни пункта.

Шарл-Анри Моншо – финансовият директор на Syz Bank, Швейцария, коментира, че благодарение на предприетите от страна на Централната банка на Русия мерки, рублата в момента е устойчива. Според него обаче търговците няма да признават дълго време още рублата като свободна за търгуване валута.

Според анализаторите рублата ще запази своята стабилност единствено ако Русия намери решение на военния конфликт с Украйна. Ако това не се случи  обаче, има вероятност рублата да се срине, което би довело до дълбока икономическа рецесия и огромна вътрешна инфлация.

Управителният съвет на Централната банка е наясно с тези рискове и поради тази причина след две години пауза регулаторът отново започна да купува злато от вътрешния пазар. Финансовата институция купува злато при фиксираната цена от 5 хиляди рубли за грам и към днешна дата Русия е една от петте държави по големина на златни резерви в света.