Във вторник в азиатската търговия цените на петрола се понижиха леко поради нарастващите опасения в световните финансови пазари. Опасенията се свързват със ситуацията в САЩ, където по-високите лихвени проценти се предвижда да окажат негативно влияние върху икономиката и търсенето на петрол. Също така, силната позиция на долара оказва негативен ефект върху цените на суровия петрол.
Опасенията за по-нататъшно повишаване на лихвените проценти в САЩ водят до загриженост, че това може да намали търсенето на петрол и да допринесе за инфлацията. Федералният резерв изрази загриженост по този въпрос и подчерта важността на стабилизиране на цените на енергията.
Освен това, тревожни сигнали се издигат и за икономическата активност в Китай, най-големият световен вносител на петрол. Новите анализи прогнозират забавление в икономиката на Китай през текущата година.
Тези негативни фактори са довели до въпроси дали цените на петрола могат да продължат да нарастват, след като вече бяха достигнали 10-месечни върхове през септември. Фючърсите на петрола сорт Брент и сорт West Texas Intermediate намаляха леко в резултат на тези опасения и несигурности на петролните пазари.
Големи брокерски и инвестиционни банки, включително S&P Global и HSBC, намалиха прогнозите си за икономическия растеж на Китай през тази година, като предсказанията показват, че брутният вътрешен продукт може да нарасне само с 4,8% през 2023 г., което е по-малко от правителствената прогноза за 5%. Този негативен сигнал идва преди скоро очакваните данни за индекса на мениджърите по покупките (PMI) в Китай за септември, които се очаква да покажат продължаваща слабост в бизнес активността.
Въпреки че PMI за август показва известно подобрение в производствения сектор, растежът в услугите се забави. В допълнение, тревожни сигнали се издигат относно кризата на пазара на недвижими имоти в Китай, след като строителният гигант China Evergrande Group предупреди, че не може да издава нов дълг.
Въпреки стабилния внос на петрол в Китай през тази година, търсенето на горива не се възстановява до нивата преди началото на кризата. Пекин увеличи квотите за износ на горива, което указва на слабо местно търсене.
Относно предлагането, очакванията за стегнати горивни пазари в северното полукълбо намаляха след изявлението на Русия, че забраната за износ на горива ще бъде по-слаба от очакваното. Въпреки това се предвижда значително стесняване на петролните пазари през тази година, в резултат на сериозните намаления в производството на Саудитска Арабия и Русия. Също така, броят на нефтените платформи в САЩ намаля до нива, несрещани в последните 1,5 години, и последните данни показват намаляване на петролните запаси.