Ускоряване на преговорите по споразумението за търговско инвестиране между Китай и ЕС

сряда, 24 юни 2020 г.

Ускоряване на преговорите по споразумението за търговско инвестиране между Китай и ЕС – това е най-важното послание от 22-ата среща на върха Китай-ЕС, проведена в понеделник чрез видеовръзка. Също така е важно за по-нататъшното развитие на отношенията между Китай и ЕС.

Сътрудничеството между Китай и ЕС ще бъде разширяваща се тенденция и това се определя от основните интереси на двете страни. Китай е определилa всеобхватното отваряне като основна национална политика, а ЕС не е толкова обсебен от глобалната хегемония, колкото САЩ. Това показва, че няма фундаментален конфликт на интереси между Китай и ЕС и няма твърде много стратегически пречки в тяхното сътрудничество.

Светът обаче се променя и пандемията COVID-19 доведе до огромни несигурности. ЕС не е средна сила, която пасивно остава между Китай и САЩ. Той иска да участва по-активно в оформянето на бъдещия свят и да покаже повече независимост, както на Китай, така и на САЩ. Това може да отразява истинското лице на многополюсния свят. Международните отношения стават все по-сложни.

Общите интереси и спорове между Китай и ЕС могат да станат все по-очевидни. Ако Китай и ЕС засилят сътрудничеството си в областта на зелената и цифровата икономика и ако двете страни могат да се координират помежду си по въпросите на изменението на климата, изследванията и развитието на ваксините и реформите на WTO, тогава можем да вярваме, че общите интереси, вместо споровете, са основна връзка в отношенията между Китай и ЕС.

Има разлики в стойностите между Китай и ЕС. Но и двете страни трябва да избягват ожесточен конфликт на ценности, да не позволяват подобни различия, да засягат общите интереси на двете страни и да се толерират взаимно.

В света съществуват различни политически системи. Различните религии имат своите централни области, а различните религиозни обекти се появяват рамо до рамо в много големи градове. При такива обстоятелства разнообразието от ценности е реалност, която трябва да бъде приета и уважавана от всички страни. Докато Китай засилва международното сътрудничество, той също е готов да насърчи взаимното разбиране на хората за различни ценности.

Много проблеми съществуват между Китай и ЕС. Би било странно, ако изобщо няма проблеми между двете общества с огромни различия. Но ще бъде още по-странно, ако има проблем, който не позволява на двете страни да се приближат една към друга в ерата на глобализацията. Следователно не е необходимо да се прикриват съществуващите проблеми между Китай и ЕС, но би било ненормално, ако сътрудничеството на двете страни бъде затрупано от тези проблеми.

САЩ не могат да направят ЕС съюзник срещу Китай, както направи със Съветския съюз по време на Студената война, нито Китай може да скъса близките отношения между САЩ и ЕС и да формира антиамерикански обединен фронт. Със засилването на конфронтацията между Китай и САЩ, ЕС ще изрази по-категорично своите искания. Не е ясно как САЩ ще се отнася към ЕС, но Китай ще се стреми да установи взаимна връзка с ЕС, която не копира друг шаблон и е приемлива за двете страни.