Тим Кюнг – главен изпълнителен директор на местна агенция за недвижими имоти TimSold Real Estate в Торонто, САЩ в интервю каза, че преди няколко месеца в същата местност наддаванията за продажбата на обичайните тристайни жилища са достигали до 40 оферти за една нощ, доколкото сега се намират по-трудно купувачи.
Пазарът на недвижимите имоти е изправен пред първото си от десетилетия насам изпитание, провокирано от нарастването на лихвите и високата инфлация, поглъщаща бюджетите на домакинствата. Всъщност извън Торонто цените започват да намаляват и в други страни като Китай, Австралия и Нова Зеландия, където беше регистрирано най-голямото поскъпване на жилищата. Анализатори отбелязват, че растежът на цените се забавя в Сингапур и в Южна Корея.
Редица кредитори и регулатори предупреждават, че увеличенията на цените може да стагнират или да намалеят. Въпреки различията в пазарите, за всеки един от тях важи едно и също – наблюдава се в световен мащаб увеличение на лихвените проценти в опит за овладяване на инфлацията.
Така средната лихва по 30-годишните ипотечни кредити в Северна Америка достигна до 5,5% към днешна дата. От данни на Асоциацията на ипотечните банкери става ясно, че това е най-високото ниво на лихвите от 2008 година. Поради промените във фиксираните и променливи лихви купувачите и собствениците са подложени на сериозен натиск.
Тези фактори са предпоставка да се спукат имотните балони, които бяха финансирани от евтини кредити в последното десетилетие и станаха все повече по време на пандемията, когато хората имаха възможност да спестяват повече пари за по-големи жилища. Така например швейцарската банка UBS постави град Франкфурт, Германия на челно място сред градовете с най-голям риск от балон. След него се нареждат градове като Торонто, Мюнхен, Хонконг и други.