Въпреки функцията на финансовите пазари да залагат на бъдещето и по този начин да изчисляват рисковете, в настоящата ситуация не могат да отгатнат каква цена ще плати Русия за нахлуването си в Украйна. Още в първия ден от нападенията рублата се срина. Преди 24-ти февруари руснаците плащаха 89 рубли за едно евро, а сега – 123 рубли. Това представлява девалвация от почти 40%. Не толкова големите загуби на руската валута обаче се дължат най-вече на факта, че централната банка на Москва повиши лихвения си процент на 20%. Това повишение най-вероятно ще има огромни последици за икономиката.
Standard & Poor’s е рейтингова агенция, която определи рейтинга на руските държавни облигации на ниво от CCC-. Това означава, че ги поставя на ниво junk, което преведено на български означава боклук. Агенциите Fitch и Moody’s, от своя страна, последваха примера й.
Руските частни компании обаче са оценявани малко по-високо. Това включва и енергийната компания „Газпром“.
От една страна, блокирането на руските валутни резерви се равнява на 640 млрд. долара. Според отчетите на централната банка в Москва голяма част от резервите се съхраняват в сметки в чужбина, като 14,2% от тях са в Китайската народна република. Въпреки че чуждестранната валута е собственост на Русия, тя няма да може да се използва от правителството. Не трябва да бъдат пренебрегвани обаче отношенията между Русия и Китай – през последните години и двете държави засилиха взаимната си търговия и все повече се опитват да се справят без доларa.
От друга страна, най-важният източник на чуждестранни валути в Русия е износът на газ и петрол, а голяма част от Европа все още не може да се справи без тях. Дори директорът на свързания с работодателите Институт на германската икономика Махаел Хютер признава, че докато Русия изнася нефт и газ, ще има валутни приходи. Решението, което предлага той, е западните правителства да започнат да изкупуват акции на руски компании, което ще им даде влияние върху руската икономика. Такъв е примерът на инвестиционните банки Goldman Sachs и JP Morgan, които изкупуват облигации на руски компании.