Европейският приток на разходи е необходим, но трябва да бъде еднократен, тъй като някои членове на Eврозоната вече се борят за поддържане на дълга си, заяви във вторник Оли Рен, ръководителят на политиката на Европейската централна банка.
Тъй като голяма част от Европа беше затворена тази пролет, поради пандемията на коронавирусa, правителствата имат рекордни дефицити, за да поддържат работните места и производствения капацитет.
„Финансите на държавното управление на някои държави в ЕС са станали толкова отслабени от кризата, че способността им да подкрепят производството и заетостта рискува да бъде изцяло компрометирано, просто подхранвайки дългосрочните предизвикателства пред публичните финанси“, каза Рен, началникът на централната банка на Финландия.
„Кризата, поради COVID-19 не трябва да се използва за въвеждане на постоянни увеличения на публичните разходи, които допълнително ще задълбочат и без това значителната пропаст в устойчивостта“, каза Рен.
Очаква се дългът на Италия да достигне 160% от БВП до края на тази година, което поражда съмнения сред инвеститорите в дългосрочната му устойчивост.