Валутата на най-големия износител на енергийни продукти е най-зле представящата се на развиващите се пазари за периода, въпреки че цената на петрола се възстанови с почти 30%. Това на свой ред накара анализатори, като тези на Citigroup Inc. и Sova Capital, да предположат, че руската рубла е фундаментално недооценена, посочва Bloomberg.
Традиционното за това време от година поевтиняване бе ускорено от геополитически рискове, които разпалиха притесненията за нови санкции срещу Кремъл. Ако тези страхове не се осъществят, рублата може да се върне на цената си от около 70 рубли за долар, където бе в края на май, смятат експертите. Това означава поскъпване с близо 6% спрямо настоящите си нива.
Инвеститорите в Русия имат причина да се притесняват от риска от санкции заради неочакваните обрати във външната политика на Путин в миналото. Но според Джеймс Баринео, дългогодишен мениджър на активи на развиващи се пазари за Schroder Investment, този път пазарите бъркат.
Той държи на своята инвестиция в облигации в рубли с довода, че извънредна руска намеса в Беларус е малко вероятна, а новите санкции не са на дневен ред в САЩ предвид началото на активния предизборен сезон в страната.