През последните няколко седмици редица финансови институции определиха паричната си политика, а през следващите дни предстои да бъде направена равносметка за взетите решения. Още една седмица, в която вниманието на инвеститорите ще бъде съсредоточено върху централните банки.
Европейската централна банка е първият регулатор, който определи параметрите на паричната си политика непосредствено след старта на военните действия в Украйна. ЕЦБ ускори темпа на прекратяване на покупките на облигации на старата си програма АРР, въпреки че повечето инвеститори и анализатори очакваха банката да отложи взимането на големи решения. Кристина Лагард – гуверньорът на ЕЦБ коментира, че месеци преди края на АРР може да се случи първото лихвено повишение, а решението ще бъде взетo на база на постъпващите данни.
Английската централна банка, от своя страна, ще бъде също един от първите регулатори, който апелира към гражданите на Великобритания да не искат по-високи заплати. Това, разбира се, предизвика недоволство. През следващите дни финансовият министър на страната ще направи изявление относно състоянието на британската икономика и бюджет. Още през същия ден ще бъдат публикувани данните за инфлацията в Обединеното кралство. Очаква се резултатите да покажат около 6% спрямо януарското годишно равнище от 5.5%. Банката продължава също така със затягане на паричната си политика, предупреждавайки, че има възможност инфлацията да достигне двуцифрено равнище през тази година.
Гуверньорът на Федералния резерв на САЩ, от друга страна, ще направи също изказване, в което ще бъде обсъдено повишаването на лихвите за първи път от 2018г.
Тази седмица предстои приключването на заседанията както на Китайската народна банка, така и на централните банки на Швейцария, Норвегия и Унгария. Не се очаква затягане на паричните политики на Китай и Швейцария. Обратно на това – Норвегия може да продължи с цикъла на затягане с увеличение на лихвата от 25 пункта на първото си заседание за годината.