Европейската статистическа служба Евростат публикува в четвъртък данните си относно годишната инфлация в еврозоната. Оказа се, че е била над три пъти повече от целевото равнище на Европейската централна банка.
Така през месец февруари показателят се равняваше на 5,9%, а през март миналата година – нивото му бе 1,3 на сто. По отношение на покачването на цените, равнището от миналия месец е от 7,8%, доколкото през миналата година покачването на цените е било 1,7 на сто.
България е една от десетте страни в класацията на Европейския съюз за най-висока инфлация, за сметка на Малта, Франция и Португалия, които са с най-ниски увеличения. Страната ни се нарежда на шеста позиция с годишна инфлация през месец март от 10,5%.
Данните от проучването потвърждават необходимостта от вземането на решения по отношение на паричната политика на Европейската централна банка. Регулаторът всъщност миналата седмица потвърди плановете си за края на покупките на облигации по програма АРР и потвърди позицията си за евентуално предстоящи лихвени повишения.
Последните изказвания на председателите на Европейската централна банка показват, че са възможни лихвени повишение през лятото. Това заяви в сряда и един от членовете на Управителния съвет на регулатора Мартинс Казакс, който посочи, че постепенното нормализиране на паричната политика не означава нищо друго освен „съзнателно изоставане от тенденцията“.
Днес заместник-гуверньорът на институцията Луис де Гиндос заяви, че една от целите на Европейската централна банка е именно да прекрати покупките на облигации, за да може още същия месец да предприеме лихвено повишение.