Президентът на САЩ Джо Байдън ще представи план за преструктуриране на икономиката през следващите години. Като първа стъпка от него е за държавни инвестиции от 2 трилиона щатски долара чрез увеличаване на редица данъци. Представянето на програмата идва в момент, след като Конгресът на САЩ одобри фискални стимули в размер на 1.9 трилиона щатски долара с цел възстановяване на икономиката от коронакризата.
В планът са залегнали инвестиции за над 600 милиарда в инфраструктура, в т. ч. пътища, обествен транспорт, летища и пристанища. Други над 600 милиарда пък ще бъдат насочени към проекти, които трябва да подпомогнат САЩ в намаяването на въглеродния отпечатък като производство на чиста енергия, съхраняване на енергия, енергийна ефективност. Към инвестициите ще бъде добавени разходи за научноизследователска дейност в облстта на изкуствения интелект и биотехнологиите. Още 300 млрд. държавни разходи ще бъдат дадени като субсидии за производство, включително помощ за производителите на чипове.
Средствата трябва да бъдат осигурени чрез по-висок данък върху доходите на домакинставата, увеличаване на корпоративния данък, въвеждане на минимален данък върху печалбите на американските компании от бизнеси извън страната, по-висок данък за най-богатите, както и по-висок данък върху дивидентите и капиталовите печалби.
Ако програмата на Байдън бъде приета, това ще гарантира трайно влагане на държавни средства в рискови области на икономиката, докато страната преодолее негативните ефекти от разпространението на коронавируса.