Във вторник цените на петрола останаха почти без промяна, след като бяха публикувани смесени данни от Китай. Въпреки това, на пазара се отразиха прогнозите за намаляване на запасите от суров петрол и очакванията за поредното лихвено увеличение от страна на Федералния резерв на САЩ.
Към 09:00 ч., българско време, фючърсите върху сорта Брент се увеличиха с 2 цента до 79,33 долара за барел, а върху американския суров петрол WTI – с 3 цента, или 0,04%, до 75,69 долара за барел.
Официалните данни в неделя показаха, че производствената активност в Китай се е свила през април, което е първият спад от декември насам в индекса на мениджърите по покупките в производството. Икономическото възстановяване на Китай от пандемията от Ковид-19 се очакваше да даде тласък на търсенето през тази година, но според анализаторите на ANZ Research тези данни предизвикват опасения за „накъсано възстановяване“.
Въпреки това съществуват положителни сигнали за възстановяване предвид на разходите по време на петдневните празници, наречени „Златна седмица“. Като според анализаторите на ANZ Research търговците на дребно и компаниите за кетъринг са отчели скок на продажбите с 21% на годишна база, а пътническите пътувания са се увеличили със 151,8% на годишна база.
Проучване от понеделник показва, че се очаква запасите от суров петрол в САЩ да спаднат за трета поредна седмица. Независимо от това, пазарните очаквания са Федералният резерв да увеличи основните лихви с 25 базисни пункта на срещата си по паричната политика във вторник и сряда.