Петролът поевтиня във вторник след две поредни сесии на ръст, като пазарът беше предпазлив преди публикуването на данни за инфлацията в САЩ за април, които ще бъдат ключови за следващото решение на Федералния резерв за лихвените проценти.
Цените на суровия петрол тип „Брент“ и на американския суров петрол тип West Texas Intermediate (WTI) спаднаха съответно с 0,4% и 0,4%, след като бяха с ръст от над 2% през предходната търговска сесия.
Пазарните участници са предпазливи поради намаляването на нетните дълги позиции през последните две седмици, като обемите на търговията са ниски. Федералният резерв наскоро повиши лихвените проценти, което може да бъде последното повишение от цикъла на затягане, тъй като инфлационният натиск започва да намалява. Потребителите в САЩ очакват малко по-ниска инфлация след една година, което също оказва натиск върху петролните цени. От началото на годината петролът е поевтинял с около 10%, като това предизвика опасения за рецесия поради кампанията на Федералния резерв за затягане на паричната си политика.
Ръководителят на отдел „Изследване на суровините“ в Standard Chartered Bank, Пол Хорснел, казва за Bloomberg, че поредицата от спекулативни продажби на късо не може да се оправдае нито от макроикономическите данни, нито от фундаменталните показатели на петрола, което означава, че пазарът е трябвало да претърпи корекция.
Данните на Vortexa сочат, че слабостта на цените на петрола е била прекомерна, а количеството суров петрол, съхранявано в световните стационарни танкери, е спаднало до най-ниското си ниво от февруари. Въпреки това, в края на миналата седмица, цените на петрола се повишиха, тъй като опасенията за рецесия в САЩ отслабнаха, а някои търговци сметнаха, че спадът на цените е пресилен.