Цените на петрола се понижиха в петък, но все пак отбелязаха първия си седмичен ръст от два месеца насам, тъй като очакванията за намаляване на лихвените проценти в САЩ през следващата година, както и търсенето на суров петрол принудиха „мечките“ да разхлабят хватката си.
През изминалата седмица сигналите на Фед бяха в подкрепа на стоковите пазари, включително енергийните, тъй като централната банка сигнализира за по-дълбоко от очакваното намаляване на лихвите през 2024 г. В петък президентът на Фед на Ню Йорк Джон Уилямс се опита да се противопостави на по-скорошното намаляване на лихвените проценти, като заяви, че в момента Фед „наистина не говори за намаляване на лихвите“.
Все пак потенциалът за по-дълбоко намаляване на лихвените проценти се очаква да предпази икономиката от евентуално забавяне, като запази търсенето на суров петрол в САЩ, най-големия потребител на суров петрол в света, в момент, когато рекордното производство в САЩ породи опасения за свръхпредлагане и натежа върху настроенията.
„Всъщност произвеждаме повече петрол в САЩ в резултат на това, че цените на енергията са такива, каквито са“, заяви Шон О’Хара, президент на Pacer ETFs.
Въпреки че свръхпредлагането или сериозен икономически спад могат да окажат натиск върху цените на петрола, О’Хара заяви, че все още има нужда от попълване на стратегическия петролен резерв в Кушинг, Оклахома, който е на „долната граница на капацитета“.
Китай, най-големият вносител на суров петрол, продължава да се сблъсква с несигурно икономическо възстановяване, тъй като данните показаха, че потребителските и инвестиционните разходи са нараснали с по-бавни от очакваните темпове.
За 2024 г. търсенето на петрол в Китай е „най-голямата неизвестна“, казва Луиз Диксън, анализатор в Rystad Energy, в скорошно интервю за Bloomberg, като оценява ръста на търсенето на петрол в Китай за следващата година на около 600 000 барела на ден. По-голямата част от това обаче зависи от това „как ще се развива икономиката“, добави Диксън.