Цените на петрола се понижиха в началото на търговията в сряда, като увеличиха загубите си от спада с 1% през предходната сесия, тъй като продължителното въздействие на слабите икономически данни от Китай – най-големият вносител на петрол в света, надделя над намаляването на запасите в САЩ.
„Опасенията, че отслабващата икономика на Китай ще е определящ фактор за търсенето, компенсират ограниченото предлагане на петролния пазар“, казват анализаторите на ANZ в бележка до клиента. „Запасите от суров петрол в хъба в Кушинг се понижават до най-ниското си ниво от април насам. Азиатските рафинерии също изтеглят всички налични американски товари с петрол“, добавиха още от AN.
Публикуваните във вторник данни за икономическата активност в Китай за юли остават основният фактор, който влияе негативно на пазара, след като данните за продажбите на дребно, промишленото производство и инвестициите не успяха да отговорят на очакванията, което засили опасенията за по-дълбоко и по-продължително забавяне на растежа.
Данните за активността през юли накараха някои икономисти да обърнат внимание на рисковете, че Китай – най-големият вносител на петрол в света, може да се затрудни да постигне целта си за растеж от около 5% за годината без повече фискални стимули.
„Запазващите се негативни данни за Китай ще повишат вероятността от засилване на мерките за стимулиране, което би довело до нарастване на търсенето на суровини, на фона на ниските нива на запасите, което от своя страна ще доведе до скок на цените“, казват анализаторите на National Australia Bank.