Седемседмичното рали на петрола приключи в петък. И посоката на цените на суровия петрол вероятно ще бъде продиктувана от това дали Китай ще успее да покаже сериозен ръст в броя на барелите, които купува, или поне ще успее да публикува положителни данни за икономиката си, за да внуши, че най-големият вносител на петрол все още има всичко необходимо, за да раздвижи пазара.
Цените на суровия петрол се повишиха в петъчната търговия, като продължиха възстановяването си от четвъртък. Но двудневното поскъпване беше твърде късно и твърде слабо, за да компенсира загубите през първите три дни на седмицата.
Търгуваният в Ню Йорк суров петрол West Texas Intermediate, или WTI, приключи последната сесия на седмицата с ръст от 86 цента, или 1% до нивото от 81.25 долара за барел, като увеличи ръста си от 1.3% в четвъртък. Но спадът от 4.6 % от понеделник до сряда все още оставя WTI с 2.3 % понижение за седмицата.
„Смятаме, че все още има място за повишение на петролните цени. Нашите оценки предполагат, че петролният пазар ще продължи да се затяга през втората половина на годината с дефицит от около 2 млн. барела на ден“, заявиха анализаторите на ING в съобщение до клиентите си.
„Оставихме прогнозите си за остатъка от годината непроменени. Все още очакваме средната цена на Brent да бъде 86 USD за барел през третото тримесечие на годината и 92 USD за барел през четвъртото“, коментираха още анализаторите на банката.