Цените на петрола паднаха в азиатската търговия, след като увеличението на запасите в САЩ спря инерцията на скорошния ръст. Разговорите за възможно прекратяване на конфликта между Израел и Хамас намалиха опасенията за нови прекъсвания на доставките.
Лидерът на Хамас Исмаил Хания се срещна в Египет за потенциални мирни преговори с Израел, след като преди това САЩ и ООН апелираха за прекратяване на войната.
Тези разговори откриват възможност за намаляване на напрежението и съпътстват очакванията за по-голяма стабилност на корабоплаването в Червено море.
Цените на петрола, особено на сортовете Brent и West Texas Intermediate, регистрираха спад, след като преди това се вдигнаха поради тревожната ситуация, възникнала след атаки в Червено море, провокирани от конфликта между Израел и Хамас.
Този сценарий доведе до отклонение на петролните и корабните компании от пътя на Суецкия канал и стимулира САЩ да разпратят военноморски сили на 10 държави за гарантиране на регионалната сигурност.
Дали военният конфликт и напрежението в Червено море са оказали забележим влияние върху глобалните доставки на петрол, все още е неясно. Запасите от петрол в Европа и САЩ са на високо ниво, а производството в Северна и Южна Америка също е стабилно.
Търговците споделят, че ако прекъсванията в Червено море продължат кратко, е малко вероятно те да окажат влияние върху доставките.
Досега войната между Израел и Хамас не е значително влияла на петролните доставки от началото си през октомври. Въпреки това, търговците са насторожени, че конфликтът може да привлече по-голямо военно присъствие в Близкия изток, което може да доведе до нарушения в доставките от богатия на петрол регион.
Увеличението на запасите в САЩ създаде напрежение за възстановяването на петролните пазари. Данните показват, че до 15-ти декември запасите в САЩ нарастват с 2,9 млн. барела, в противовес на очакванията за намаляване с 2,3 млн. барела. Високото производство и увеличението на запасите от бензин и дестилати сигнализират за по-ниско търсене на горива.
Тези данни подсилват опасенията за излишък на петрол през 2024 година, особено след неубедителните опити за намаляване на производството от страна на ОПЕК. В началото на декември неравновесието в предлагането постави цените на петрола на нива от последните пет месеца.