Повишената цена на суровия петрол влияе негативно върху слабата лира и турската икономика, в момент, когато президентът Реджеп Доган се готви за трудна предизборна кампания на фона на високата инфлация и стагниращите заплати.
Очаква се проблемът да се задълбочи, понеже петролът нарасна над три пъти в турски лири през последната година.
Поради тези усложнения, турският лидер принуди централната банка да понижи лихвите, с цел създаване на повече работни места. Растящите разходи обаче все повече тласкат Турция в спиралата на нарастващите цени.
Цената на петрола нарасна с около 500 лири за барел до близо 1800 лири през изминалата година. Турция внася около 900 хил. барела на ден. По този начин цените на горивата се повишиха шест пъти само за изминалата седмица.
Нещо повече, турската потребителска инфлация достигна до своя негативен рекорд – движена от ръста на енергийните разходи, инфлацията се ускори до 105% през февруари.
Турската централна банка очаква цената на петрола да достигне до 80,4 долара за барел. Това означава, че до края на 2022 година ще могат да се добавят 4,8 процентни пункта към инфлацията.
В последните месеци вносът на енергията се повишава, което неминуемо води до дефицит. Една от целите на турските представители начело с Ердоган беше да регистрират излишък по текущата сметка, благодарение на по-слабата лира. В сегашната икономическа ситуация обаче тази цел изглежда недостижима.