Икономисти очакват седем повишения на лихвените проценти през тази година

понеделник, 14 февруари 2022 г.

Повишаването на лихвените проценти е причина за рязката промяна на тенденциите на фондовите пазари. Преди последните данни за инфлацията в САЩ преобладаваше мнението на инвеститорите, че Фед ще повиши лихвените проценти с 0,25 процентни пункта през март. Сега те смятат обаче, че на 50% е вероятно повишението на лихвения процент с 0,5 процентни пункта. Всъщност икономисти очакват седем повишения на лихвените проценти през тази година.

През януари е публикувано проучване на Bank of America сред мениджъри на международни фондове, сред които 44% смятат, че най-големият риск за пазарите е именно повишаването на лихвените проценти. Когато лихвените проценти се повишават, привлекателността на ценните книжа с фиксиран лихвен процент нараства. Доходността по десетгодишните американски държавни облигации в момента е над 2% за първи път от две години и половина.  Остават най-засегнати технологичните компании, които са предимно компании на растежа, инвестиращи приходите си в бъдещето, понеже се нуждаят от външен капитал под формата на заеми или облигации.

Съществуват и рискове, обвързани с бизнес модела. Независимо, че компанията за доставка на храна Delivery Hero, например, надхвърли собствените си цели за растеж през изминалата финансова година, нарастват съмненията с оглед на годините увеличаващи се загуби и едновременно с това на нарастващи продажби. Мануел Мюл –  анализаторът на DZ-Bank прецени, че след финансовите данни е принуден да преразгледа инвестиционната си преценка и особено справедливата стойност на акцията.

Най-известният пример обаче вероятно е Facebook, част от компанията майка Мета, чиито акции се сринаха с 26%, защото инвеститорите не бяха доволни от тримесечните данни. Намаляването на броя на потребителите за първи път и четирипроцентният спад на печалбата не съответстваха на предишния скок на цената от почти 700% след първичното публично предлагане през май 2012г.

Въпреки това като цяло не се наблюдава пълен срив на технологичния сектор и на фондовия пазар. Това е напълно различно от случилото се през 2008г. или малко след началото на хилядолетието, когато сривовете в курсовете на т. нар. големи играчи предизвикаха срив на цените на целия пазар.

Amazon вероятно най-добре отразява нервната дихотомия на пазара. В навечерието на тримесечните данни акцията, която е много високо оценена спрямо борсовата стойност, поевтиня с почти десет процента. С удвояването на печалбата през последното тримесечие обаче, цената на акциите се повиши с 15%, поради по-високите цени на услугите Prime за клиентите.

Високите оценки на акциите не означават, че те ще се сринат, когато несигурността на пазарите се повиши. Досега Amazon например доказва това по впечатляващ начин. Старото правило на фондовия пазар обаче, че високо оценените акции са по-застрашени, все още е валидно.