Доларът нарасна в четвъртък като на път да отбележи месечен ръст от 1.7% спрямо кошница от валути, тъй като данните от САЩ показаха смесена картина на американската икономика. В същото време еврото реализира спад, на фона на предпазливите коментари от представители на Европейската централна банка.
През юли потребителските разходи в САЩ се увеличиха най-много за последните шест месеца – с 0.8%, но забавянето на инфлацията засили очакванията, че Федералният резерв ще запази лихвените проценти непроменени през следващия месец. Ценовият индекс на личните потребителски разходи (PCE) се повиши с 0.2% през миналия месец, което съответства на повишението през юни.
„Доларът се представя по-добре, тъй като днешните данни показват, че американската икономическа чаша остава наполовина пълна“, казва Джо Манимбо, старши пазарен анализатор в Convera във Вашингтон. Въпреки това „доларът остава в дупка през седмицата, защото по-слабите данни от началото на седмицата поставят под съмнение възможността Фед отново да повиши курса си“.
Трейдърите на фючърси върху федералните фондове смятат, че вероятността централната банка на САЩ да остави лихвите непроменени на заседанието си през септември е 89%, а вероятността за повишение през ноември е 45%, според инструмента FedWatch на CME Group.
Еврото поевтиня в четвъртък, след като Изабел Шнабел – един от най-ястребово настроените членове на ЕЦБ – заяви, че растежът в еврозоната е по-слаб от предвиденото, но това не означава непременно, че са необходими още повишения на лихвите.
„Чухме, че най-влиятелният „ястреб“ в Управителния съвет възприема много по-предпазлив тон“, каза Майкъл Браун, анализатор в Trader X. „Мисля, че фактът, че тя посочва рисковете за растежа, оказва известен натиск върху еврото“.