Доларът продължи с поскъпването си спрямо еврото в понеделник, след като последните икономически данни показаха засилване на икономиката на САЩ и забавяне на еврозоната, докато трейдърите очакват срещите на централните банки тази седмица да получат информация за перспективите пред паричната политика.
Внимателно следеното проучване на мениджърите по покупките показа, че бизнес активността в САЩ се е забавила до петмесечно дъно през юли, повлечена от забавянето на растежа в сектора на услугите, но данните бяха по-добри от подобни проучвания в Европа. Спадът на производствените цени в САЩ и по-бавното наемане на персонал показаха, че Федералният резерв може да постигне напредък по важни направления в стремежа си да намали инфлацията.
„Когато разглеждате глобалната картина, има повече причини за оптимизъм по отношение на САЩ, отколкото почти навсякъде другаде, което се отразява на долара“, казва Адам Бътън, главен валутен анализатор във ForexLive в Торонто. „Икономиката на САЩ наистина е най-добрата от една посредствена група“.
В сряда приключва заседанието на ФЕД, а ден по-късно – на Европейската централна банка, в петък – на Японската централна банка. Инвеститорите очакват ЕЦБ и ФЕД да повишат лихвените проценти с 25 базисни пункта, като и в двата случая фокусът е върху сигналите, които те ще изпратят около срещите си през септември. Смекчаването на показателите за инфлацията може да даде възможност на Фед да сигнализира за пауза.
„Вероятно Фед няма да повиши лихвите отново на заседанието си през септември след повишението тази седмица, но тъй като икономиката на САЩ засега е в по-добра форма, еврото понася основната тежест на широката сила на долара“, каза Джон Велис, ръководител на макростратегията за Северна и Южна Америка в BNY Mellon Markets в Ню Йорк.