Доларът се колебае, а чувствителните към риска валути са подкрепени от оптимизма за Китай

петък, 27 септември 2024 г.

Доларът се колебаеше в петък и се очертаваше трети пореден месец на спад, тъй като инвеститорите преценяваха данните за САЩ, за да преценят темпа на намаляване на лихвените проценти, докато поредицата от мерки за стимулиране на Китай поддържаше чувствителните към риска валути на високо ниво.

Йената падна до 145,57 в началото на търговията, което е най-ниското ѝ ниво от 3 септември, тъй като в петък управляващата партия в Япония провежда един от най-непредсказуемите конкурси за лидерство от десетилетия насам.

Пазарите се подготвяха за победата на твърдолинейната националистка Санае Такаичи, която е гласовит противник на по-нататъшното повишаване на лихвените проценти в Япония сред тримата фаворити.

Данните от петък показаха, че основната инфлация в японската столица е достигнала целевото равнище от 2% на централната банка през септември, което е знак, че икономиката отбелязва напредък в изпълнението на критериите за по-нататъшно повишаване на лихвените проценти.

Междувременно поредицата от мерки за стимулиране на икономиката на Китай през тази седмица продължи да стимулира апетита за риск, като повиши акциите, суровините и чувствителните към риск валути. Досегашните мерки включваха намаляване на размера на паричните резерви, които банките трябва да държат, с 50 базисни пункта, за да се освободят повече средства за кредитиране, и редица понижения на основните лихвени проценти.

Данните от четвъртък сочат, че пазарът на труда в САЩ остава сравнително здрав, а други доклади показват, че корпоративните печалби са се увеличили с по-силен темп, отколкото се предполагаше първоначално, през второто тримесечие, което подчертава оптимистичните икономически перспективи.

Въпреки това доларът остана на заден план, тъй като според инструмента FedWatch на CME Group (NASDAQ:CME) трейдърите са предвидили 73 базисни пункта (б.п.) за облекчаване на условията до края на годината, като вероятността за още едно прекомерно намаляване с половин процентен пункт е 51%.

Наскоро Федералният резерв сигнализира за изместване на фокуса от инфлацията към поддържане на здрав пазар на труда, като миналата седмица постигна по-голямо от обичайното намаление на лихвения процент с 50 б.т.