Доларът възстанови загубите си в четвъртък, на фона на данните за инфлацията в САЩ, които показаха умерено повишение през миналия месец. Въпреки това данните все още са далеч над целта на Федералния резерв за инфлация от 2%.
Като се изключат променливите категории на храните и енергията, през юли индексът на потребителските цени нарасна с 0.2%, колкото и през юни. През 12-те месеца до юли основният индекс на потребителските цени нарасна с 4.7% след увеличението с 4.8% през юни.
„На пазарите им трябваше известно време, за да асимилират данните и какво означават те за лихвената политика. Макар че потребителските цени се оказа малко под очакванията, цифрата от 3.2% все пак е по-висока от тази през миналия месец“, каза Хелън Гивън, валутен трейдър в Monex USA във Вашингтон.
„Тя също така все още е малко по-висока от целта на Фед за инфлация от 2%, така че все още е много вероятно тази година да има още едно увеличение с 25 базисни пункта. Дори и Фед да реши да не повишава лихвените проценти отново, намаление няма да има скоро, тъй като инфлацията над целевата стойност остава трайно заложена в икономиката на САЩ“, допълни още Гивън.
В четвъртък Мери Дели от Федералната резервна банка на Сан Франциско заяви, че е необходим по-голям напредък за укротяване на инфлацията, въпреки че тя се движи в правилната посока. Според нея данните за индекса на потребителските цени през юли не означават, че Фед може да обяви победа над инфлацията, като добави, че пазарът на труда все още не е балансиран.