Доларът отскочи, доходността по дългосрочните облигации се повиши, а азиатските акции поскъпнаха, след като Федералният резерв на САЩ обяви намаляване на лихвения процент с 50 базисни пункта и посочи, че цикълът на облекчаване ще бъде премерен.
През нощта S&P 500 достигна рекорден връх и въпреки че затвори с леко понижение, фючърсите се повишиха с 0,67% през деня в Азия. Фючърсите на Nasdaq се повишиха с 1%. Японският Nikkei скочи с 2,5%, а фондовите пазари в Австралия и Индонезия достигнаха рекордни стойности.
Фед понижи прозореца си за основния лихвен процент с 50 базисни пункта до 4,75-5%, към който търговците клоняха преди решението. Доларът веднага достигна две и половина годишно дъно спрямо стерлинга, но след това рязко се отдръпна.
В началото на четвъртък той се повиши с близо 1% до 143,55 йени и бе далеч от най-ниските стойности на еврото от 1,1097 долара.
Доходността на десетгодишните държавни ценни книжа се повиши с близо осем базисни пункта спрямо предходния ден до 3,719%, а златото се изстреля до рекордно високи стойности, малко преди да достигне 2600 долара за тройунция, след което се успокои и се установи на стабилна стойност от 2559 долара.
Очаква се намалението на ФЕД да подкрепи разходите и американската икономика и да насърчи други централни банки да намалят лихвите.
„Ключът никога нямаше да бъде за 25 или 50, всичко е свързано с пътя напред и мисля, че те очертаха гледната точка, според която икономиката все още се справя доста добре“, каза стратегът на BNZ Джейсън Уонг в Уелингтън. „Това не беше паническо намаление с 50 базисни пункта.“
Политиците“ коригираха медианната си прогноза за лихвените проценти в посока надолу в сравнение с прогнозата си от юли, но председателят на Фед Джером Пауъл подчерта гъвкавостта.
Най-широкият индекс на MSCI на акциите от Азиатско-тихоокеанския регион извън Япония се повиши с 0,3%. Хонконг и Китай отбелязаха широки печалби поради мнението, че е по-вероятно Пекин да предприеме стимулиращи мерки, след като ФЕД се е отказал.
Доходността на китайските облигации спадна.
Южнокорейските пазари се завърнаха от празниците с гръм и трясък, след като негативна бележка на Morgan Stanley, която намали наполовина целевата цена на SK Hynix, предизвика продажби на акции на чипове. Акциите на SK Hynix се сринаха с 8,7%, а тези на Samsung – с 3,1%.
Цените на петрола се понижиха и бенчмарковите фючърси на суровия петрол сорт Брент за последно се понижиха с 0,3% до 73,42 долара за барел. [O/R]
В региона по-ниските лихвени проценти в САЩ на теория дават свобода на действие на развиващите се пазари да намалят основните си лихвени проценти, за да подкрепят растежа. Bank Indonesia предприе действия няколко часа преди Фед, като в сряда намали лихвените проценти с 25 базисни пункта.
По-късно в четвъртък се провежда заседание на Английската централна банка, която се очаква да запази лихвените проценти на ниво от 5%, особено след като данните за инфлацията показаха, че през август инфлацията в сектора на услугите се е повишила. Банката на Япония определя политиката си в петък и се очаква да запази позицията си, но да планира бъдещи повишения, може би още през октомври.