Щатският долар поскъпна в началото на европейската търговия във вторник, докато паундът отчете спад, тъй като цените на жилищата в Обединеното кралство се понижиха рязко под влияние на нарастващите лихвени проценти.
Доларът, който е сигурно убежище, получи тласък в понеделник, след като проучване на Федералния резерв показа, че през второто тримесечие банките в САЩ са отчели по-строги кредитни стандарти и по-слабо търсене на кредити. Тази новина подсказва, че повишаването на лихвените проценти оказва влияние върху американската икономика, което се отразява на апетититът за риск сред инвеститорите.
Зелените пари спаднаха с около 1% през миналия месец, което е втори пореден губещ месец, поради очакванията, че централната банка на САЩ може скоро да прекрати агресивния си едногодишен цикъл на затягане. Председателят на Фед Джером Пауъл недвусмислено подчерта важността на предстоящите икономически данни в процеса на вземане на решения, поради което фокусът е насочен към петъчния доклад за работните места през юни, който се очаква да потвърди здравословното състояние на пазара на труда.
Паундът се понижи с 0.1 % до 1.2828, след като данните показаха, че цените на жилищата в Обединеното кралство са се понижили с най-силния темп от 2009 г. насам през 12-те месеца до юли, като ипотечният кредитор Nationwide заяви, че средната цена на жилищата се е понижила с 3.8 % след годишния спад от 3.5 % през юни, а на месечна база е спаднала с 0.2 %. Тези данни сочат, че повишаването на лихвените проценти оказва влияние върху британската икономика, забавяйки най-високата инфлация в развития свят, и може да окаже натиск върху Английската централна банка да забави цикъла си на затягане.