В сряда доларът поскъпна спрямо еврото и йената, тъй като доходността на 10-годишните американски облигации достигна 16-годишен връх, а инвеститорите следят ситуацията около Хамас и Израел за признаци за ескалация на конфликта.
Щатската валутата се повлия от очакванията, че Федералният резерв на САЩ ще задържи лихвените проценти по-високи за по-дълго време, тъй като се бори да доведе инфлацията до целевата цел от 2%.
„До голяма степен мисля, че все още базираме движенията на валутите на лихвените проценти“ и на „много решителния опит на Фед да поддържа високи лихвени проценти, за да се бори с инфлацията“, каза Джоузеф Тревизани, старши анализатор в FXStreet.com в Ню Йорк.
Според инструмента FedWatch трейдърите на фючърси върху федералните фондове оценяват с 39% вероятност Фед да повиши лихвите отново до края на годината и само 6% вероятност за увеличение през следващия месец.
Като силен сигнал, че Фед няма да повиши лихвените проценти на следващото си заседание, но може лесно да го направи по-късно, управителят на Фед Кристофър Уолър заяви, че иска да „изчака, да наблюдава и да види“ дали американската икономика ще продължи да укрепва, или ще отслабне в резултат на досегашните повишения на лихвените проценти от страна на Фед.
Президентът на Фед за Ню Йорк Джон Уилямс също заяви, че лихвените проценти ще трябва да останат високи за известно време, за да се върне инфлацията към целта на централната банка от 2%.
Председателят на Фед Джером Пауъл и няколко от регионалните президенти трябва да дадат коментари в четвъртък, преди служителите на ФЕД да влязат в период на затишие на 21 октомври преди срещата на централната банка на 31 октомври – 1 ноември.