В четвъртък щатският долар се повиши до 10-седмичен връх спрямо йената, тъй като пазарите бяха все по-уверени в търпеливия подход на Федералния резерв към по-нататъшното облекчаване на паричната политика, въпреки че по-късно през деня предстоеше публикуването на ключов доклад за инфлацията.
Индексът на долара, който измерва валутата спрямо шест основни конкурента, включително йената, се задържа близо до почти двумесечния връх, достигнат през нощта, тъй като след неочаквано силните данни за работните заплати миналата седмица търговците намалиха залозите за намаляване на лихвените проценти в САЩ през тази година.
Еврото се задържа близо до най-ниското си ниво от 13 август насам спрямо долара.
Индексът на потребителските цени (CPI) за септември, който се очаква да бъде обявен в 12:30 GMT, вероятно ще покаже, че основната инфлация в САЩ се задържа на ниво от 3,2% на годишна база, смятат икономисти, анкетирани от Ройтерс.
„Търговията с изключителността на САЩ“ се разпали отново заради неотдавнашната поредица от силни данни за работните места, заяви Кайл Рода, старши анализатор на финансовите пазари в Capital.com.
Протоколът от последното заседание на Фед, публикуван през нощта, потвърди фокуса на централната банка върху поддържането на здрав пазар на труда.
„Щатският долар възвръща превъзходството си, най-вече поради продължаващото подобряване на икономическите резултати на САЩ“, каза Рода.
В същото време „изненада в посока нагоре при индекса на потребителските цени в САЩ може да принуди Фед да се усъмни в увереността си относно пътя на инфлацията“.
Късно в сряда президентът на Фед в Сан Франциско Мери Дейли заяви, че сега е по-малко загрижена за възраждащата се инфлация, отколкото за увреждането на пазара на труда.
Трейдърите залагат на 85% вероятност Фед да намали лихвите с 25 базисни пункта при следващото си политическо решение на 7 ноември и на 15% вероятност да няма промяна, показва инструментът FedWatch на CME Group.
Седмица по-рано вероятността за намаление с четвърт пункт беше 65%, а вероятността за намаление с половин пункт – 35%.
Към 05:00 ч. българско време доларовият индекс бе без съществена промяна на ниво 102,89, само малко под достигнатия в сряда връх от 102,93, който за последно бе наблюдаван на 16 август.
Американската валута се повиши до 149,40 йени, а по-рано докосна 149,54 йени за първи път от 2 август насам.
Еврото остана без промяна на ниво от 1,0940 щатски долара след спада до 1,0936 щатски долара през предходната сесия.