Доларът изглеждаше готов да завърши 2023 г. със загуби, прекъсвайки двугодишна печеливша серия, породена от очакванията за потенциално намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв на САЩ, което ще започне през март. В последния търговски ден на годината доларът остана слаб поради ограниченото движение на валутите през празничния период.
През последните две години доларът беше повлиян до голяма степен от прогнозите за повишаване на лихвените проценти в САЩ след агресивния цикъл на Фед през 2022 г. Въпреки това промяната на икономическите показатели, показващи забавяне на инфлацията в САЩ, накара инвеститорите да се съсредоточат върху вероятността за намаляване на лихвените проценти, особено след по-миролюбивия тон от заседанието на Фед през декември.
Доларовият индекс се понижи с 0,02% до 101,18 пункта, доближавайки петмесечното дъно от 100,61 пункта от предходната сесия. За месеца се очертаваше понижение с над 2%, а за годината – с около 2,2%.
Отслабването на долара облекчи другите валути, като еврото достигна близо до петмесечен връх от 1,1076 щатски долара, с което се очертава годишен ръст от над 3%. По подобен начин британският паунд беше на път да постигне 5% годишно увеличение, което е най-доброто му представяне от 2017 г. насам, като в момента е на равнище 1,2740 USD.
Въпреки че ЕЦБ и ЦБА не намекнаха за незабавни намаления на лихвените проценти на последните си заседания, търговците спекулираха, че евентуална смяна на Фед и по-ниски лихвени проценти в САЩ може да подтикне други големи централни банки да последват примера им.
Прогнозите на Wells Fargo за 2024 г. показаха вероятност централните банки да се ориентират към намаляване на лихвените проценти, което инициира рали на риска, което даде тласък на глобалните акции.
През 2023 г. йената спада с над 7% за трета поредна година поради разхлабената парична политика на Японската централна банка. Въпреки че през 2024 г. BOJ може да се откаже от отрицателните лихвени проценти, но все още няма ясен план. Гуверньорът Казуо Уеда не вижда причина за бърза промяна на политиката, позовавайки се на ниските инфлационни рискове. Някои членове на BOJ искат повече дискусии за излизане от ултрахлабавата политика при подобряване на икономиката. Икономистът Аадиш Кумар очаква, че перспективите пред Япония през 2024 г. ще бъдат положителни благодарение на слабата йена и гъвкавата позиция на централната й банка.