В петък доларът достигна следеното отблизо ниво от 150 спрямо йената, след което отново падна, тъй като инвеститорите очакваха Федералният резерв да задържи лихвите по-високи за по-дълго време. Преминаването над 150 се разглежда от пазара като потенциална възможност за интервенция от страна на японските парични власти, които са загрижени за твърде голямото отслабване на валутата.
На 3 октомври двойката достигна 150.165 пункта, след което бързо се понижи до 147.30 пункта, но участниците на пазара твърдят, че не е ясно дали движението е резултат от намеса на Министерството на финансите (МФ), или е причинено от пазарни нерви и задействане на стоп лосове или други автоматични сделки.
„Пазарът очевидно е наясно, че прагът от 150… е потенциален предвестник на несигурността от другата страна на този праг“, каза Джереми Стреч, ръководител на валутната стратегия на Г-10 в CIBC Capital Markets.
Анализаторите твърдят, че скоростта и контекстът на движението, както и доколко то надхвърля 150, вероятно ще окажат влияние върху това дали Министерството на финансите ще се намеси.
Ралито на долара е в застой, след като индексът достигна 10-месечен връх на 3 октомври, въпреки че доходността на 10-годишните държавни ценни книжа продължава да достига нови 16-годишни върхове.
„Мисля, че доларът щеше да е по-силен, ако не беше заплахата от намеса от страна на японските парични служители“, каза той. „Като се имат предвид фиксираните доходи и акциите, доларът би трябвало да е по-силен, отколкото е тази седмица, и мисля, че е само въпрос на време това да се реализира“.
„Зелената валута продължава да извлича по-малки ползи от силните данни за САЩ и високите лихвени проценти, отколкото би трябвало, вероятно поради състоянието си на свръхпокупка, но възходящите рискове остават преобладаващи“, заяви анализаторът на ING Франческо Песоле в бележка от петък.