По време на търговията във вторник долара се понижи до най-ниското си ниво от два месеца насам, след като инфлацията в Щатите регистрира понижение до 3.2%, спрямо 3.7% за миналия месец. А това засилва убедеността на пазарните участници, че Фед няма да предприема допълнителни увеличения на лихвите.
Високата инфлация е ключов проблем за Фед при поддържането на ястребовата му позиция, особено след като през август и септември тя се повиши повече от очакваното. През октомври тя все още остава над целевото ниво на Фед от 2%. Но като се има предвид, че Фед сигнализира, че бъдещите увеличения на лихвените проценти ще зависят до голяма степен от динамиката на инфлацията, октомврийските данни намаляват очакванията за повишение.
Положителните икономически данни, съчетани с огромната ликвидна инжекция от 600 млрд. юана (83 млрд. долара) от Китайската народна банка, също подобриха настроенията на фона на признаците за устойчивост на най-голямата икономика в Азия.
Китайският юан поскъпна с 0.2 % до 7.2389 спрямо долара, като се повлия и от значително по-силното от очакваното дневно фиксиране на средната цена от страна на Китайската народна банка. Във вторник централната банка запази средносрочните си лихвени проценти по кредитите.
Правителствените данни показаха, че промишленото производство и продажбите на дребно в Китай са нараснали повече от очакваното през октомври, което показва, че неотдавнашните мерки за стимулиране от страна на Пекин дават резултат по отношение стимулиране на икономиката.