Валутните пазари в Азия са неактивни, а стойността на долара спада поради конфликта между Израел и Хамас

понеделник, 16 октомври 2023 г.

В понеделник, азиатските валути се понижиха, а доларът намаля след конфликта между Израел и Хамас. Инвеститорите са тревожни за бъдещото развитие на събитията.

Апетитът към рисковите азиатски валути остава слаб, а доларът отстъпва след достигането на високи нива миналата седмица, поради опасенията от повишаване на лихвените проценти в САЩ след силната инфлация за септември.

Този седмица се очакват важни икономически данни от Китай и Япония. Китайският юан се понижи, а данните за брутния вътрешен продукт на Китай в третото тримесечие вероятно ще покажат икономическа слабост. Китайската народна банка също ще вземе решение по отношение на лихвените проценти на кредитите.

Японската йена се укрепи, наближавайки нивото от 150, което подсказва, че японското правителство може да вземе мерки на валутните пазари. Тази седмица вниманието се насочва към японското промишлено производство и потребителската инфлация за септември, като ниската инфлация може да насърчи Банката на Япония да затяга монетарната политика и подкрепи йената.

Индийската рупия се укрепи след скорошното падение на цените на петрола, докато се очакват данни за инфлацията на едро.

Австралийският долар се възстанови след 10-месечно дъно, въпреки слабостта на цените на суровините.

Доларът се ползва с търсенето на сигурни активи поради напрежението в Близкия изток, въпреки лекото си отстъпление в азиатската търговия. Войната между Израел и Хамас допринася за това напрежение, но представители на САЩ изразяват съмнение във възможността за ескалация на конфликта.

Израелският шекел се стабилизира след двуседмично падение спрямо долара, което достигна около 4%.

Доларът се поддържа с оглед на очакванията за повишение на лихвените проценти в САЩ, като последните данни показват стабилна потребителска инфлация и настроения. Тази седмица, вниманието е фокусирано на изказванията на членове на Федералния резерв и икономическите данни от САЩ. САЩ се очаква да поддържат по-високи лихвени проценти за продължителен период, което упражнява натиск върху азиатските пазари, като се стеснява разликата между рисковите и нискорисковите доходности.