Асен Стойчев – директорът „Частно банкиране“ във FiBank коментира в интервю, че когато текат процеси по деглобализация, е необходимо поскъпване на местната валута, намаляване на инфлацията и генериране на търговски дефицити.
Той обясни, че, от една страна, затягането на паричната политика от страна на Европейската централна банка е продиктувано най-вече от стремежа на регулатора да запази валутата си, понеже еврото е в положение на свободно падане спрямо долара.
Финансистът изказа мнението си също така, че Федералният резерв на САЩ не действа в полза на световните финансови пазари – а в полза на своя интерес и икономика.
Стойчев прогнозира, че ако сегашната цена на петрола се задържи, това ще означава, че пикът на инфлацията в САЩ е отминал. Според него всъщност повишаването на цената на петрола се дължи най-вече на възстановеното след края на противоепидемичните ограничения търсене в САЩ.
Той потвърди и че политиките на двата регулатора си приличат по това, че и двете банки вдигат лихвените си проценти за разлика от централните банки в Япония и Китай, където паричната политика е все още разхлабена. В допълнение, би могло да се смята по неговите думи, че инфлацията в САЩ е местна, а не привнесена за разлика от тази в Европа.