Повечето азиатски фондови пазари отчетоха повишение в сряда, вследствие на положителните данни за австралийската икономика, както и силното представяне на Уолстрийт, въпреки че очакването на нови данни за паричната политика и ключови данни за китайската икономика държаха инвеститорите нащрек.
Индексите на Уолстрийт затвориха по-силно във вторник, тъй като по-добрите от очакваното данни за стоките с дълготрайна употреба и продажбите на нови жилища свидетелстват за известна устойчивост на американската икономика. Технологичните акции също реализираха силно представяне.
Този оптимизъм се пренесе и в азиатската търговия, като японският индекс Nikkei 225 се повиши с 1.4%, подкрепен от ръста на финансовите и промишлените предприятия. Индексът, заедно с по-широкия Topix, отново се върна към 33-годишните си върхове, след като през изминалата седмица се наблюдаваше известно прибиране на печалби.
Китайските индекси Shanghai Shenzhen CSI 300 и Shanghai Composite спаднаха с по около 0.6 %, подновявайки серията от загуби, въпреки че премиерът Ли Цян заяви, че икономиката на страната ще расте с по-бързи темпове през второто тримесечие. Тази седмица вниманието е насочено към данните за индекса на мениджърите по покупките за юни (PMI), които ще бъдат представени в петък. Очаква се данните да покажат траен спад в производствения сектор на Китай, докато растежът в сектора на услугите също се очаква да се забави.
През последния месец опасенията за забавяне на икономическия растеж засегнаха китайските акции, като неотдавнашното намаляване на лихвените проценти от страна на Народната банка оказа ограничена подкрепа на местните акции.