6 март 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът продължи със слабото си представяне и вчера, след като пазарните участници увеличават залозите за ново понижение на лихвите от страна на Федералния резерв по време на редовното заседание на 18 март. Фючърсите върху федералните фондове, които са барометър за настроението на инвеститорите по отношение на лихвените нива, показват почти 100% вероятност основната лихва в САЩ да бъде понижена до диапазона 0.50-0.75%. Във вторник на извънредна среща от Комитета по отворените пазари към Федералния резерв обявиха, че намаляват с половин процентен пункт лихвените равнища до диапазона 1.00-1.25%. Решението бе взето в отговор на все по-засилващото се неблагоприятно въздействие от коронавируса. Интересна е и ситуацията около настроенията на пазарните участници по отношение на лихвените равнища в края на годината. Последните данни на Fed Watch показват, че на последното заседание на FOMC за тази година, което трябва да се проведе на 16 декември, малко над 31% от пазарните наблюдатели очакват основната лихва на Фед да е нулева. С 8.2% се оценява вероятността да видим отрицателни лихвени нива в диапазона -0.25-0.00%. Доларовият индекс, който показва изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути приключи вчерашната търговия със спад от 0.78% до 96.55 пункта, което е най-ниското ниво за индекса от 8 януари насам.
Еврото продължи възхода си спрямо зелените пари на фона на очакванията за ново разхлабване на монетарната политика от страна на Федералния резерв на САЩ. Единната валута регистрира покачване от близо един процент до 1.1236. Британският паунд отчете ръст от 0.64 на сто до равнището от 1.2953 долара за паунд. Андрю Бейли, който ще поеме управлението на Английската централна банка даде сигнал по-рано, че по всяка вероятност от АЦБ ще изчакат да видят новопостъпващите икономически данни преди да прибегнат към намаление на лихвите. Швейцарският франк и японската йена, които се ползват със статут на убежища нараснаха най-силно измежду водещите валути. Двойката USD/JPY спадна с 1.26% до 106.17. В същото време швейцарският франк се повиши с 1.18% до 0.9455. Канадският долар отстъпи с 0.2 на сто до 1.3410, след като в сряда Канадската централна банка намали основната си лихва с половин процент. Това е първото подобно решение на институцията от десет години насам. От КЦБ дадоха сигнал, че имат готовност да разхлабят допълнително паричната политика в опит да се облекчат щетите от коронавируса.
Златото поскъпна с близо 2% в четвъртък, достигайки седмичен връх. Увеличаващите се случаи на заболели от коронавирус в Европа и Америка накара инвеститорите да погледнат по-сериозно към активите убежища като благородните метали. Спот цената на жълтия метал нарасна с 2.2% до 1671.78 долара за тройунция. В същото време фючърсите върху златото се повишиха с 1.8% до нивото от 1672.80. „Очевидно е, че фондовите пазари са под натиск поради опасенията, свързани с вируса. Поради това е налице пренасочване на капитали от рисковите активи като акциите в посока убежищата като златото“, коментира пред CNBC Дейвид Мегер, директор търговия с метали в High Ridge Futures. „В допълнение на това бих казал, че ние разглеждаме златото като основен инструмент за хеджиране на риска, породен от свръхликвидността, поддържана от централните банки. В този ред на мисли, за нас златото продължава да е любимата ни алтернативна инвестиция“, допълни още Мегер. Фючърсите на среброто също нараснаха, отчитайки покачване от 0.7 на сто до 17.30 долара за тройунция. На другия полюс приключиха търговията платината и паладият, които спаднаха съответно с 1.4% и 3.6%.
Петролът се понижи въпреки съгласието на водещите страни от ОПЕК производството да бъде допълнително ограничено с цел стабилизиране на цените. Според последната информация от срещата на ОПЕК във Виена водещите страни производителки на петрол са успели да договорят ново намаление на добивите до 1.5 млн. барела дневно. Фючърсите на американския лек суров петрол приключиха търговската сесия с понижение от 1.8% до 45.90 долара за барел. Цената на фючърсните контракти на базирания в Лондон сорт Брент отстъпиха с 2.2% до малко над 50 долара. Калифорния, който е вторият американски щат с най-много заразени, обяви извънредно положение заради нарастващите случаи на заболели от коронавируса. За момента в САЩ са регистрирани 230 заболели от вируса.
Wall Street приключи с нов сериозен спад, заличавайки по-голямата част от ръста през предходния ден. Индексът на сините чипове Dow Jones регистрира спад от почти 970 пункта или 3.58% до нивото от 26 121.28 пункта. Широкият измерител S&P 500 спадна с 3.39% до 3023.94, докато технологичния Nasdaq изтри 3.10% от пазарната си капитализация, за да затвори на равнището от 8738.60 пункта. На облигационните пазари доходността по американските облигации се понижи до нов исторически минимум. 10-годишните държавни ценни книжа се търгуваха при доходност от 0.91%, докато 30-годишните при 1.54%.
Европейските фондови борси също завършиха търговската сесия с понижения на фона на увеличаващия се брой заразени с коронавируса във все повече страни на Стария континент. Общоевропейският индекс Euro Stoxx 600 спадна с близо 1.4 на сто до 380.26 пункта. Френският бенчмарк CAC 40 отчете най-слаб резултат, спадайки с 1.9% до 5361.10 пункта. Британският измерител FTSE 100, както и германския Dax 30 изтриха съответно 1.62% и 1.51% от стойността си. При акциите Hugo Boss завършиха с ръст от 2.8%, след като от модния бранд обявиха оптимистична прогноза за приходите и печалбата за 2020 година.
Днес преди обяд предстои да видим данните за фабричните поръчки в Германия за месец януари. След обяд от 15:30 часа ще бъдат публикувани данните за заетостта в неселскостопанския сектор на САЩ за февруари. Пак в толкова ще бъдат представени и данните за равнището на безработица. Прогнозите на експертите са, че нивото на безработица в най-голямата икономика ще се запази без изменение за февруари на нивото от 3.6%. Отново от 15:30 ни очакват и данните за нивото на безработица, както и търговския баланс в Канада, отново за месец февруари.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.