Акции – понятия

Не бихте ли искали да имате собствен бизнес, без да се появявате на работа? Представете си, че можете да си седите и да гледате как компанията ви се разраства, а вие печелите пари?

Както може би предполагате, говорим за покупката на акции. Акциите са част, ако не и основата, на почти всяка портфейлна инвестиция. Когато поемете по пътя на вашата финансова свобода, трябва да притежавате солидни знания за акциите и как те се търгуват на борсата.

Интересът на хората към фондовите пазари се засилва все повече. Това, което някога беше играчка в ръцете на богатите, сега е средство за нарастване на богатството. Търсенето, заедно с развитието на технологиите за търговия, отвориха пазарите по такъв начин, че в днешно време почти всеки може да притежава акции.

Въпреки популярността им обаче, повечето хора не разбират напълно същността на акциите. Акциите могат (и го правят) да създадат богатство, но не са безрискови. Единственото решение на този проблем е обучението. Ключът, който може да ви предпази на стоковия пазар, е това да разберете къде инвестирате парите си.

Какво са акциите?

Акцията представлява право на собственост върху фирмените активи и печалби. Когато придобивате повече акции, делът ви в собствеността на компанията става по-голям.

Когато станете собственик

Да притежавате акции на дадена компания означава, че вие сте един от многото собственици (акционери) на компанията и като такъв, вие имате право на собственост (макар и малко) върху всичко, което компанията притежава. Да, това означава, че притежавате малка част от всяка мебел, всяка търговска марка и всеки договор на компанията. Като собственик, вие имате право на дял от корпоративната печалба, както и на право на глас, ако акцията позволява това.

Ако сте акционер в дадена компания, това не означава, че можете да се включвате в ежедневното развитие на бизнеса. Степента, до която имате думата в компанията е само на ежегодното гласуване при избора на борд на директорите.

Ръководството на компанията по презумпция е задължено да увеличава стойността на фирмата за акционерите. Ако това не се случи, те могат да гласуват отстраняването на това ръководство, поне на теория. В реалността малките индивидуални инвеститори не притежават достатъчно акции, за да имат обективно влияние върху компанията. На практика, големите играчи като институционалните инвеститори и предприемачите милионери са тези, които вземат решенията.

За обикновения акционер фактът, че няма да може да участва в управлението на дадена компания не е толкова голям проблем. В крайна сметка, идеята е, че не искате да се налага да работите, за да правите пари, нали? Това, което е важно за акционерите, е, че те имат право да получат част от печалбата на дружеството, както и да предявят иск към активите му. Печалбата се изплаща под формата на дивиденти. Колкото повече акции притежавате, толкова по-голяма част от печалбата ще получите. Предявяването на иск към активите на дружеството е приложимо само в случай, че то обяви банкрут. При ликвидация ще получите това, което е останало след разплащане с всички кредитори. Това е основното:

Значимостта на притежаването на акции се изразява във вашите права върху активите и приходите. В противен случай, акциите ще имат по-малка стойност от хартията, върху която са отпечатани.

Друга важна характеристика на акциите е ограничената им отговорност, т.е. като акционер вие не носите никаква лична отговорност към кредиторите, ако дружеството не може да плати задълженията си. Притежаването на акции означава, че каквото и да се случи, максималното, което може да загубите е стойността на инвестицията си. Дори и ако дружество, чиито акции притежавате, обяви фалит, вие не можете да загубите личните си вещи.

Дълг срещу собственост

Защо компаниите емитират акции? Защо основателите на дружеството ще споделят печалбата с хиляди други хора, когато могат да я запазят за себе си? Отговорът е, че на определен етап всяко дружество се нуждае от финансиране. Компаниите набират средства или чрез вземане на заем, или чрез продажба на част от дружеството, т.е. – емитирането на акции. Компанията може да вземе пари на заем чрез банков кредит или чрез издаването на облигации. И двата метода са примери за дългово финансиране. От друга страна, емитирането на акции се нарича дялово участие. Издаването на акции е изгодно за компанията, защото тя не трябва след това да върне парите или да извършва периодични лихвени плащания. Всичко, което акционерите получават в замяна, е надеждата, че един ден акциите ще струват повече, отколкото стойността, на която са ги придобили. Първоначалната продажба на акции, които са емитирани от самата компания, се нарича първично публично предлагане (IPO – Initial public offering).

Важно е да се разбере разликата между дългово финансиране и дялово участие. Когато купувате дългов финансов инструмент, като например облигации, на Вас се гарантират връщане на стойността на инвестицията (главницата) както и очакваните лихвени плащания. При инвестициите в ценни книги, които не носят лихва, нещата стоят по друг начин. Чрез собствеността на акции вие приемате риска дружеството да не е успешно – при акционерите възвръщаемостта не е гарантирана. Като притежател на акции, исковете Ви към активите на дружеството се разглеждат след тези на кредиторите. Това означава, че ако една компания обяви банкрут и е в процес на ликвидация, на вас, като акционер, няма да ви се изплати нищо преди тя да се е разплатили с банките и облигационерите. Акционерите могат да спечелят много, ако дружеството е успешно, но в противен случай могат да загубят изцяло направената инвестиция.

Риск

Трябва да подчертаем, че няма никакви гаранции, когато става въпрос за отделни акции. Някои компании изплащат дивиденти, но много други не. Дружествата не са задължени да разпределят дивиденти – дори и тези, които редовно гласуват такова решение. Ако компанията не изплаща дивиденти, инвеститор може да реализира печалба чрез покачване стойността на акцията на открития пазар. Евентуален фалит на дружеството също е възможен. Тогава инвестицията ви би загубила стойността си.

Въпреки че рискът се свързва само с негативни асоциации, има и светла страна на нещата. Поемането на по-висок риск предполага и по-висока възвръщаемост на вашата инвестиция. Това е причината, поради която през годините акциите се представят по-добре в сравнение с други инструменти като облигациите или спестовните депозити. За по-дълъг период от време една инвестиция в акции има исторически погледнато средна възвръщаемост около 10-12%.

Видове акции

Има два основни вида акции: обикновени и привилегировани.

Обикновени акции

Когато хората говорят за акции най-често имат предвид този вид акции. Всъщност, по-голямата част от емитираните акции също е от този вид. В предходния раздел вече разгледахме основните характеристики на акциите. Обикновените акции удостоверяват собственост и право върху част от печалбата на дружеството (дивидент). Инвеститорите имат и право на глас, когато избират членовете на борда на директорите.

В дългосрочен план обикновените акции, посредством растежа на компанията, носят по-голяма възвръщаемост, отколкото всеки друг инструмент. Тази по-висока доходност има и своята цена, тъй като акциите предполагат и най-висока степен на риск. Ако едно дружество обяви банкрут и е в процес на ликвидация, акционерът с обикновени акции няма да получи обезщетение, докато не се изплатят задълженията към кредиторите, притежателите на облигации и акционерите с привилегированите акции.

Привилегировани акции

Привилегированите акции представляват някаква степен на собственост, но обикновено нямат същите права на глас (правото на глас може да варира в зависимост от компанията емитент). При привилегированите акции обикновено се гарантира изплащането на фиксиран дивидент периодично. Той е различен от дивидента при обикновените акции, който не е точно определен и не е гарантиран. Друго предимство е, че в случай на ликвидация на дружеството, притежателите на привилегировани акции са с приоритет пред тези на обикновени акции (но все пак са след облигационерите). Привилегированите акции могат да бъдат с опция за обратно изкупуване – т.е. компанията емитент може да изкупи обратно акциите по всяко време (но обикновено срещу премия).

Според някои привилегированите акции са по-скоро дългов инструмент, отколкото собственост. Съветваме ви да възприемате този вид акции като нещо средно между облигациите и обикновените акции.

Къде се търгуват акциите

Повечето акции се търгуват на борси, т.е. места, където продавачите и купувачите договарят цена на сделката. Някои борси са физически офиси, в които сделките се договарят на „пода“ на борсата. Най-вероятно сте виждали снимки, на които брокери ръкомахат, викат и си подават сигнали един на друг. Другият вид търговия е виртуалната, т.е. поръчките се подават електронно.

Целта на пазара на акциите е да улесни търговията на ценни книжа и да се намали риска на инвестицията. Само си представете колко трудно би било да продадете акциите си, ако се налагаше да разгласявате навсякъде около Вас, че си търсите купувач. Всъщност фондовият пазар е една доста усъвършенствана система, която свързва купувачите и продавачите.

Преди да продължим, трябва да разграничим първичния и вторичния пазар. Първичният пазар е този, на който се пласират нови емисии ценни книжа (чрез IPO), докато на вторичния пазар инвеститорите търгуват вече издадени ценни книжа без намесата на компании-емитенти.

Ню Йоркската Фондова Борса/New York Stock Exchange

Най-престижната фондова борса в света е Ню Йоркската Фондова Борса (NYSE). Тази организация е наричана често “Wall street” или “The Big Board”. Основана е преди повече от 200 години през 1792 с подписването на Споразумението Бътънууд от 24 брокери и търговци от Ню Йорк. На NYSE се търгуват акциите на най-големите компании в САЩ – General Electric, McDonald’s, Citigroup, Coca-Cola, Gillette и др.

The Nasdaq

Вторият вид борси са виртуалните борси или така  наречения OTC пазар (over-the-counter; извънборсов пазар). Най-известната такава борса е Nasdaq. Тези пазари нямат някакво точно местоположения или брокери, които търгуват на „пода“ на борсата. Търговията се извършва посредством компютър и дилърите контактуват чрез телекомуникационна мрежа. Преди време най-големите компании се търгуваха само на NYSE, а всички останали второкласни акции – на други борси. Сега на Nasdaq са листвани няколко големи технологични компании като Microsoft, Cisco, Intel и Facebook. В резултат на това, Nasdaq стана доста сериозен конкурент на NYSE.

На Nasdaq брокерите имат ролята на маркет-мейкъри за различни акции. Маркет-мейкърът осигурява постоянни котировки Купува и Продава с предварително определен спред за акциите, на които трябва да се осигури ликвидност. Те могат да кръстосват поръчки Купува и Продава директно, но обикновено поддържат запас от акции, за да отговорят на изискванията на инвеститорите.

Други борси

Има много други борси разположени почти във всяка една страна по целия свят. Американските пазари несъмнено са най-големите, но все пак те представляват само една част от инвестициите в света. Други два основни финансови центъра са Лондон, с Лондонската Фондова Борса, и Хонконг, с Хонконгската Фондова Борса. У нас инвеститорите имат достъп до публично търгувани компании, облигации и други ценни книги чрез Българска Фондова Борса – София.

Какво кара цените на акциите да се променят?

Цените на акциите се променят всеки ден в резултат на силите, които движат пазара. Както на повечето пазари, така и на капиталовите, цените на акциите се променят в резултат на търсенето и предлагането. Ако повече хора искат да купят дадена акция (търсене) отколкото биха искали да я продадат (предлагане), тогава цената се покачва. И обратното, ако повече хора желаят да продадат дадена акция, отколкото да я купят, тогава ще има по-голямо предлагане, отколкото търсене и цената ще се понижи.

Лесно е да се осъзнае какво представлява търсенето и предлагането. Това, което е по-трудно да се разбере, е какво кара хората да харесват дадена акция, а да не харесват друга. За целта е необходимо да установим кои новини са добри за едно дружество и кои са лоши. Има много отговори на този въпрос. Всъщност всеки инвеститор има своите собствени виждания и стратегии.

От казаното по-горе се вижда основния принцип – движението на цената на акцията показва как инвеститорите оценяват една компания. Не измервайте стойността на едно дружество с цената на акциите му. Стойността на една компания е пазарната му капитализация, която се равнява на цената на една акция, умножена по броя на издадените акции. Например, едно дружество, чиито акции се търгуват по 100 лв. едната, и има емитирани 1 милион акции, има по-малко стойност от друго дружество с цена на акция 5 лв. при издадени 5 милиона акции. (100лв.*1 милион = 100 милиона лв., докато 50лв.*5 милиона = 250 милиона лв.). За да усложним допълнително нещата, цената на една акция не отразява само настоящата стойност на дружеството, но и бъдещия ръст, който очакват инвеститорите.

Най-важният фактор, който влияе върху стойността на една компания са печалбите й. В крайна сметка нито една компания не може да оцелее без печалби. Ако се замислите, има смисъл. Ако едно дружество не е на печалба, няма как да остане в бранша. Публичните компании са задължени да публикуват отчетите си на всеки три месеца. Ако едно дружество се представи доста по-добре от очакваното, цената му драстично се повишава. Ако резултатите са разочароващи (по-лоши от очакваното), тогава цената се понижава.

Естествено, не само печалбата влияе върху представата на инвеститора за дадена акция (което от своя страна променя цената й). Би било доста лесно, ако нещата стояха по този начин. По време на „dotcom“ балона, например, изникнаха десетки интернет компании с пазарна капитализация от милиарди долари без дори да имат и минимални приходи. Както всички знаем, тези стойности не се задържаха и цените на акциите на повечето интернет компании се сринаха. Фактът, че цените се промениха толкова много, показва, че има и други фактори, освен настоящите приходи, които влияят на акциите. Инвеститорите са установили стотици такива променливи, коефициенти и индикатори.

И така, защо цената на акциите се променя? Най-добрият отговор е, че никой не знае със сигурност. Някои вярват, че не е възможно да се предскаже как ще се промени цената, докато други мислят, че чрез чертане на диаграми и използването на ценовите движения в миналото може да се определи кога е добре да се купува и кога да се продава. Единственото, което знаем, е, че акциите са много волатилни и могат да променят цената си изключително бързо.

Важните неща, с които трябва да сте запознати по темата, са следните:

1. На най-основно ниво, търсенето и предлагането определят цената на акциите

2. Цената умножена по броя емитирани акции (пазарна капитализация) е пазарната стойност на едно дружество. Безсмислено е просто да се сравнят цените на акциите на две компании.

3. На теория, оценката на инвеститорите за дадено дружество се базира основно на печалбата му, но има и други индикатори, които се използват, за да се предскаже цената на акциите. Запомнете, че цената на акциите се влияе от настроението, мнението и очакванията на инвеститорите.

Съществуват много теории, които се опитват да обяснят движението в цената на акциите. За съжаление обаче, няма такава теория, която да обясни всичко.

Покупка на акции чрез използването на посредник/брокер

Най-често срещаният начин за покупка на акции е чрез посредник /брокер/. Има два вида брокерски услуги. Едната е чрез брокерски договор – търгувате през терминал с помощта на брокер, който сключва сделките по ваше нареждане.

Другият начин за търгуване е чрез интернет-базирани платформи (като например платформата BG Trader).

Биковете, мечките и фермата

На Уолстрийт „биковете“ и „мечките“ са във вечна борба помежду си. Ако все още не сте чували тези термини, когато започнете да инвестирате несъмнено ще се сблъскате с тях.

Биковете

„Бичи“ пазар се наблюдава, когато всичко свързано с икономиката се развива добре – хората лесно намират работа, брутният вътрешен продукт (БВП) расте и цените на акциите се повишават, т.е. – всичко е оптимистично. Да си изберете акции по време на „бичи“ пазар е лесно, тъй като всичко е нагоре. „Бичите“ пазари обаче, не могат да продължат вечно и понякога това може да доведе до опасни ситуации, в които акциите стават надценени. Ако един човек е оптимистично настроен и вярва, че акциите ще растат, той се нарича „бик” и се казва че има „бичи” стил на поведение.

Мечките

„Мечи“ пазар се наблюдава когато икономиката се развива зле, рецесията взима застрашителни размери и цените на акциите падат. При „мечия“ пазар инвеститорите много трудно могат да преценят кои акции са доходни. Едно от решенията в подобна ситуация, когато акциите падат, e да се използват къси продажби. Друга стратегия е да стоите настрана до момента, в който не прецените, че „мечият“ пазар е към края си, и тогава да купувате в очакване на „бичи“ пазар. Ако един човек е песимистично настроен и вярва, че акциите ще падат, той се нарича „мечка” и се казва че има „мечи” стил на поведение.

Другите животни във фермата – пилета и прасета

„Пилетата“ се страхуват да изгубят каквото и да било. Страхът им надхвърля желанието им да направят печалба и затова те се насочват към инструменти на парични пазар или пък изцяло изцяло спират да търгуват. Вярно е, че не трябва да инвестирате в инструменти, които са прекалено рискови за вас, но също така е вярно, че ако изцяло избягвате риска, със сигурност няма да получите никаква възвращаемост.

„Прасетата“ са високо-рискови инвеститори, които търсят еднократна инвестиция с голяма доходност за много малък период от време. „Прасетата“ купуват най-актуалните акции за деня, без да анализират направената инвестиция. Те са нетърпеливи, алчни и доста емоционални по отношение на търговията. Привлечени са от високо-рискови ценни книжа, но без да са отделили необходимото време и средства, за да се запознаят задълбочено с тях. Професионалните инвеститори обичат „прасетата“, тъй като най-често „биковете“ и „мечките“ натрупват печалбите си благодарение на загубите на прасетата.

Какъв вид инвеститор ще бъдете Вие?

Има множество инвестиционни стратегии и стилове на търговия. Въпреки че „биковете“ и „мечките“ имат винаги противоположни стратегии, и двата типа инвеститори могат да са на печалба поради сменящата се цикличност на пазара. Дори „пилетата“ реализират някаква доходност, макар и много малка. Единствените на загуба тук са „прасетата“.

Уверете се, че не сте започнали да тъгувате преди да сте готови за това. Бъдете консервативни и никога не инвестирайте в инструменти, които не познавате. Преди да се впуснете да търгувате без да имате необходимите познания, спомнете си за старата поговорка:

„Биковете правят пари, мечките правят пари, а прасетата ги колят”