Портфейли

Добре е да изясним различията между ценните книжа, но по-важно е да разберем как техните различни характеристики могат да работят заедно, за да изпълнят определена цел.

Портфейл

Портфейлът представлява комбинация от различни инвестиционни активи, събрани и окомплектовани специално за постигане на целите на инвеститора. Като част от вашия портфейл могат да се включат всички притежавани от вас активи – от предметни ценности като произведения на изкуството и недвижимости, до ценни книжа, инструменти с фиксиран доход, парични средства и еквиваленти. За целта на този раздел ще се съсредоточим върху най-ликвидните активи: ценни книжа, ценни книжа с фиксиран доход и парични средства и еквиваленти.

По-лесен начин за изобразяване на един портфейл е да си представите диаграма, чиито парчета (дялове) поотделно представляват различно средство, в което сте направили определена част от вашата инвестиция. Комбинацията от активи, която сте избрали според вашите цели и стратегия, ще определи риска и очакваната възвръщаемост на портфейла ви.

Основни видове портфейли

Обичайно, агресивните инвестиционни стратегии, тези, които са насочени към най-високата възможна възвръщаемост, са най-подходящи за инвеститори, които, за да получат тази потенциална възвръщаемост, са толерантни към по-високия риск и имат дългосрочен хоризонт на действие. Голяма част от агресивните портфейли обикновено са разпределени в инвестиции в акции.

Консервативните инвестиционни стратегии, които поставят сигурността като основен приоритет, са най-вече за инвеститори, които избягват риска и имат краткосрочен хоризонт. Консервативните портфейли съдържат главно парични средства и парични еквивалентни, или висококачествени инструменти с фиксирана доходност.

За да покажем различните разпределения, които са подходящи за тези стратегии, ще погледнем към приложените модели на консервативен и средно рисков портфейл.

Забележете, че термините парични средства и паричен пазар се отнасят за всички краткосрочни инвестиции с фиксиран доход. Като пример могат да се разгледат парите в спестовни сметки и депозитни сертификати, които носят по-голяма лихва.

Основната цел на консервативната портфейлна стратегия е да съхрани стойността на портфейла или да защити портфейла от инфлация. Портфейлът, който виждате по-долу, може да донесе висок текущ доход от облигациите и в същото време да има потенциал за дългосрочен капиталов растеж от инвестициите във висококачествени ценни книжа.

Средно рисковият портфейл е предназначен за хора с по-дълъг инвестиционен хоризонт и умерен толеранс към риска. Инвеститорите, намиращи тези портфейли за подходящи, целят да намерят баланса между поетия риск и възвръщаемост.

Портфейл от такъв тип може да съдържа приблизително 50-55 % акции, 35-40 % облигации и 5-10 % парични средства и еквиваленти.

Освен това е възможно тези видове активи допълнително да бъдат разделени на подвидове, които също имат различен риск и потенциална възвръщаемост. Например, инвеститор може да раздели акциите от дела с акции на големи компании и малки компании, и международни фирми. Облигациите могат да бъдат разделени на краткосрочни и дългосрочни, държавни и корпоративни, и т.н. Все повече инвеститори включват в портфейлите си и алтернативни активи като опции и фючърси. Както виждате, възможностите за разпределение на активите в портфейла са практически неограничени.

Защо портфейли?

В основата на портфелирането стои диверсификацията. Различните ценни книжа функционират различно във времето, така че при наличието на различни активи, целият портфейл няма да се влияе от спада в цената само на една ценна книга. Тоест дори акциите да се понижават, вие все още ще имате стабилността на облигациите в портфейла си.

Има различни научни дисциплини и теории, които доказват важността на диверсифицирането, но логиката всъщност е да не се залага всичко само на „една карта“. Ако разпределите инвестициите си между различни видове и класове активи, ще намалите риска от евентуална загуба.