Dow Jones с най-слабо тримесечие от средата на миналия век

1 април 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Доларът завърши търговията във вторник с понижение на фона на ултраразхлабените мерки в монетарната политика от страна на Федералния резерв. Щатската валута стартира деня с ръст, но по-късно загуби позиции спрямо основните си конкуренти и приключи търговската сесия на негативна територия. Доларовият индекс, който показва изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути спадна с 0.31% до 98.97 пункта. За първото тримесечие на годината долара отчете ръст от 2.8%. Най-силно поскъпване зелените пари направиха спрямо норвежката крона – с 18%. Норвежката валута се оказа в губеща позиция не само заради силата на зелените пари, но и заради сериозния срив в цените на петрола.

Йената поскъпна с 0.2 на сто вчера, достигайки равнището от 107.57 йени за долар. Японската валута показа силно първо тримесечие на 2020 година, получавайки подкрепа от глобалната несигурност, която бе породена от разпространението на коронавируса. За първите три месеца японската йена успя да нарасне с 1.1% спрямо долара. Еврото приключи сесията на нивата около 1.1030, успявайки да заличи по-ранните загуби от деня, когато за кратко спадна до 1.0930. На тримесечна база единната валута отчита спад от близо 2%. Някои анализатори изразяват мнението, че щатската валута ще задържи позициите си и през следващите месеци, тъй като пазарните участници се готвят за рязко забавяне на глобалната икономика.

Златото се понижи по време на търговията във вторник до най-ниското си ниво от 24 март насам. Спот цената на златото претърпя понижение с близо 2% до 1577 долара за тройунция. В същото време фючърсите върху благородния метал регистрираха спад от 2.4% до малко над 1600 долара за тройунция. За първите три месеца на годината жълтия метал успя да прибави 6% към стойността си, докато за март увеличението е с 1.7%. „Настроенията на инвеститорите по отношение на икономиката остават мрачни. Правителствата и централните банки на големите държави предприеха безпрецедентни стимули в опит да бъдат предпазени икономиките от влиянието на Covid-19“, заяви в коментар за CNBC финансовия анализатор Лукман Отонуга. Той допълни още, че „страховете, свързани с глобалния икономически растеж ще накарат инвеститорите да погледнат по-сериозно в посока златото, особено при по-осезаемо забавяне на американската икономика“.

Петролът реализира лек ръст по време на вчерашната сесия. Фючърсите на американския лек суров петрол се повишиха леко до 20.48 долара за барел, след като в понеделник черното злато се срина до 19.27 долара, което е най-ниската цена за суровината за последните 18 години. Сорт Брент пък приключи деня на ниво от 26.37 долара за барел. Месец март се оказа кошмарен и за двата петролни сорта, след като WTI отчете месечна загуба от 54%, а Brent регистрира спад от 48%. От началото на годината петролните фючърси на WTI и Brent са се сринали съответно с 66% и 61%.

Wall Street приключи вчерашната търговия на отрицателна територия. Индексът на сините чипове Dow Jones завърши деня със спад от 1.84% до 21 917.16 пункта. Широкият измерител S&P 500 отстъпи с 1.6% или 42 пункта до 2584.59, докато технологичния Nasdaq изтри 0.95% от стойността си, достигайки 7700.10. За Dow Jones това бе най-слабото първо тримесечие от четиридесетте години на миналия век. Докато за S&P 500 това бяха най-разочароващите първи три месеца от 1987 година насам. На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните държавни ценни книжа нарасна съответно до 0.68% и 1.34%.

Фондовите борси в Европа приключиха търговията във вторник с повишение, подкрепени от добрите производствени данни, които дойдоха от Китай. За месец март китайският индекс PMI за производствения сектор отчете ръст до 52 пункта при прогноза от страна на анализаторите за 45. През февруари индикаторът отчете срив до 35.7 пункта. Тези данни вдъхнаха увереност на пазарните участници, че китайската икономика вече започва да възстановява дейността си, в резултат на което оптимизма се пренесе на европейските борси. Общоевропейският измерител Euro Stoxx 600 нарасна с процент и половина. Измежду водещите индекси най-силен резултат показа FTSE 100, който поскъпна с 1.95% до 5671.96 пункта. Германският Dax 30 нарасна с 1.22% до 9935.84 пункта, докато френския бенчмарк CAC 40 се покачи с 0.4 на сто до равнището от 4396.12.

Днес в 11:00 часа предстои да бъдат публикувани новини за индекса на бизнес активността в производствения сектор в еврозоната. На обяд в 12:00 часа предстои да видим и какви ще са данните за равнището на безработица във валутния съюз за февруари. След обяд ни очакват серия данни за американската икономика, по-важните от които са за заетостта в частния сектор на ADP, както и бизнес активността в производствения сектор. В 17:30 предстои да бъдат оповестено седмичните данни за равнището на петролните запаси до 27 март.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.