10 май 2021 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Основните американски индекси завърша търговията в края на миналата седмица на зелена територия, въпреки че бяха публикувани по-слаби данни за трудовия пазар в САЩ. Инвеститорите интерпретираха стойностите като сигнал, че политиката на лесни пари, която е основен фактор за възходящия пазар, ще продължи да бъде в сила. Широкият измерител S&P 500 се повиши с 0.73% и достигна рекордно ниво от 4 234 пункта, а за изминалата седмица успя да прибави 0.95% към стойността си. Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones продължи да отчита рекордни стойности. Индексът добави 0.81% до ниво от 34 815 пункта и успя да регистрира седмичен ръст от 2.53%, с което прекъсна двуседмичната серия на понижения. Технологичният показател Nasdaq прибави 0.75% и затвори търговията на ниво от 13 724 пункта, но при него се наблюдава понижаване с 1.21% за изминалата седмица. Министерството на труда съобщи, че работните места извън селското стопанство са нараснали с 266 хил. през април, което е драстично по-малко от очакваните 978 хил. Безработицата се е покачила до 6.1% спрямо очакванията за понижаване до 5.8% през месец април. Анализатори посочват, че голямото разминаване в данните на Министерството на труда и очакваните цифри за работни места ще се отрази благоприятно на политиката на Федералния резерв, който остава предпазлив по отношение на възстановяването на икономиката.
В петък петролът успя да се стабилизира на фона на оптимизма за възстановяване на световната икономика, но кризата с COVID-19 в Индия продължава да ограничава ръстовете. Фючърсите върху международния бенчмарк Brent отбелязаха ръст от 0.10% до ниво от 68.09 долара за барел, а върху американския лек суров петрол WTI отчетоха лека загуба с 0.07% до 64.79 долара за барел. Инвеститорите остават с нагласата за ускоряване на търсенето на петрол. В летния сезон се очаква пътуванията да се увеличат, което да повиши и търсенето на гориво. Американските запаси постепенно намаляват, което също подкрепя цената на петрола. В момента те са близо до най-ниските си стойности за последните пет години.
Щатският долар поевтинява спрямо основните валути, тъй като пазарите останаха изненадани от данните за пазара на труда в САЩ. Слабото представяне на долара беше отчетено от доларовия индекс, който се понижи с 0.72% до 90.17 пункта. Най-добре спрямо долара се представи еврото, което поскъпна с 0.85% и премина граница от 1.21 долара.
Важните икономически събития през днешния ден започват в 10:30 часа българско време, когато ще научим данните от индекса за цените на имотите във Великобритания. Промяната в цените на жилищата е показателна за общата инфлация. В 17:00 часа ще научим тенденциите на заетостта в САЩ от CB.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.