28 януари 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Китайският юан се търгуваше на най-ниското си ниво от преди месец по време на офшорната търговия във вторник, тъй като икономическото въздействие на смъртоносния нов корона вирус в Китай попречи на рисковите активи. Японската йена, считана за убежище се търгуваше близо до триседмичен връх спрямо долара, тъй като инвеститорите нервно наблюдаваха разпространението на вируса, който вече е отнел 81 живота в Китай. Водещите световни акции се понижиха и цените на петрола отбелязаха понижение през последните сесии на фона на опасенията, че вирусът може да нанесе допълнителна вреда на вече отслабената китайска икономика, която е двигател на глобалния растеж. Китайските власти повишиха усилията за ограничаване на разпространението на вируса, налагайки строги ограничения за пътуване и движение на хора. На офшорния пазар юанът се котираше на цена от 6.9824 за долар. Японската йена се задържа на ниво от 108.95 йени за долар, близо до най-силното си представяне от 8 януари. Доларовият индекс, които измерва стойността на зелените пари спрямо кошницата от шест валути се търгуваше при цена от 97.956 пункта, след като се повиши с 0.86% в понеделник. Австралийският долар се търгуваше на цена от 0.6760 за долар, близо до тримесечното си дъно. Новозеландският долар се разменяше при курс 0.6547 за долар, след като в понеделник падна до най-ниското си ниво от средата на декември. Щатският долар се котираше при обменен курс 1.1018 долара за евро, близо до най-силните си стойности от декември.
Инвеститорите в световен мащаб бяха уплашени от бързото разпространение на китайския корона вирус, като фондовите пазари по целия свят се търгуваха с понижения в понеделник. Общоевропейският индекс Stoxx 600 – който проследява широк брой европейски акции се понижи с повече от 2%, докато в САЩ Dow Jones изгуби 384 пункта от стойността си или 1.3%. Докато повечето пазари в Азия бяха затворени за Лунната Нова година, японският Nikkei 225 се понижи с повече от 2%, а Topix отчете понижение от 1.6%. Активите убежища традиционно повишиха стойностите си. Спот цената на златото се търгуваше с повишение от 0.7% до 1 581 долара за тройунция, докато японската йена бе на ниво от 108 йени за долар. Швейцарският франк също беше сред валутите с най-силни резултати.
Фючърсите на петрола се понижиха във вторник, което разшири загубите за шеста поредна сесия. Сорта Brent се понижи с 15 цента, или 0.3%, до 59.17 долара, след като в понеделник докосна тримесечно дъно при цена от 58.50 долара за барел. Лекият суров петрол сорт WTI поевтиня с 12 цента, или 0.2% до 53.02 долара за барел, след като се понижи до най-ниското ниво от началото на октомври в предишната сесия при цена от 52.13 долара за барел.
Цените на златото бяха с леки изменения във вторник. Спот цената на благородният метал бе почти без промяна на ниво от 1 581.09 за унция. В понеделник цените нараснаха до най-високата си стойност от 8 януари до 1 586.42 долара за унция. Фючърсите на злато в САЩ се повишиха с 0.2% до 1 580.90 долара за унция. Акциите на най-големия борсов фонд , SPDR Gold Trust, се понижиха в понеделник с 0.13% до 899.41 тона в понеделник. Паладият се повиши с 0.6% до 2 282.29 долара за унция, като се понижи до най-ниското си ниво от 2 258.92 долара в предишната сесия. Среброто се търгуваше без промяна на ниво от 18.09 долара за унция, докато платината се повиши с 0.5% до 988.31 долара.
През днешният ден се очакват данните за потребителското доверие в САЩ, които ще бъдат публикувани в 17:00 часа българско време.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. ForexNovini.eu използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.