17 юли 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Щатският долар задържа печалбите си спрямо повечето валути в петък. Доларът се задържа на ниво от 107.29 йени за долар, след като отчете печалба от 0.3% в предишната сесия. Еврото се задържа стабилно на цена от 1.1389 и бе незначително по-високо спрямо британския паунд при цена от 90.66 пенса. Английската лира се разменяше при цена от 1.2560 за долар. Доларът се разменяше при цена от 0.9456 франка, което доближава най-високата му цена от 3 юли. Поредния скок на коронавирусните инфекции принуди Калифорния и други американски щати отново поне частично да бъдат затворени, което поражда опасения, че икономиката и пазара на труда ще продължат да бъдат в трудна ситуация. Освен това администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп обмисля да забрани пътуването до Съединените щати на всички членове на китайската комунистическа партия, този ход със сигурност би поставил допълнително напрежение в отношенията между Вашингтон и Пекин. Еврото ще заеме централно място по-късно през днешният ден, тъй като лидерите на европейския съюз ще се срещнат в Брюксел, за да преодолеят различията си по предложеният пакет от стимули.
Азиатските акции се повишиха в петък, завършвайки седмицата с повишения с надеждата, че САЩ ще разкрият нови стимулиращи мерки за борба с икономическото въздействие на COVID-19, въпреки непрекъснатия скок в броя на случаите. Американският конгрес трябва да обсъди новите мерки през следващата седмица, като някои от настоящите стимулиращи мерки трябва да изтекат в края на юли. Но икономическите данни, публикувани от Китай и САЩ през изминалата седмица, накараха някои инвеститори да посочат, че икономиката е изправена пред дълъг път към пълно възстановяване на световната икономика. Данните, публикувани от Националното статистическо бюро в четвъртък, показаха, че Китай отчете по-добър от очакваното БВП за второто тримесечие на годишна база, но през юни продажбите на дребно не оправдаха очакванията. Китайският Shanghai Composite се повиши с 0.37%, а Shenzhen Component скочи с 2.06%. Японският Nikkei 225 се понижи с 0.24%, а Южнокорейският KOSPI добави 0.62%.
Цените на петрола останаха непроменени в петък, като търговията бе белязана от нарастваща несигурност относно глобалното възстановяване на търсенето на гориво, тъй като новите случаи на COVID-19 нарастват в няколко страни. Фючърсните цени лекият суров петрол (WTI) се повишиха с 1 цент до 40.76 долара за барел. Фючърсите върху сорта Brent останаха стабилни при цена от 43.37 долара за барел. В четвъртък САЩ съобщиха за най-малко 75 000 нови случая на COVID-19, което е нов дневен рекорд. Испания и Австралия отчитат най-стръмните си ежедневни скокове за повече от два месеца , случаите продължават да се покачват в Индия, а Бразилия повиши своите мерки за ограничение на заразата. Анализаторите очакват пазарът на петрол да остане в ценовия диапазон от 40-45 долара за барел.
Цената на златото се понижи в петък. Фючърсите върху метала се понижиха с 0.12% до 1 798.15 долара за унция, понижавайки се под психологическата стойност от 1800 долара. Председателя на Европейската централна банк Кристин Лагард заяви на заседанието на Управителния съвет на ЕЦБ по-рано тази седмица, че ЕЦБ счита, че паричното стимулиране в Европа е необходимо в близко бъдеще, което стимулира апетита за инвеститорски риск.
През днешният ден ще бъдат обявени множество данни от Европа, като е възможно да бъде наблюдавана завишена волатилност непосредствено преди и след данните в 12:00 часа българско време. В по-късните часове на деня в 15:30 часа ще бъдат обявени данните от САЩ за разрешителните за строеж за месец юни, както и разрешителните за начално жилищно строителство в страната.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.