31 март 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Щатският долар се повиши спрямо йената във вторник, след като японските инвеститори и компании започнаха да покриват своя недостиг на валута в САЩ преди края на фискалната си година, но настроенията останаха нестабилни, тъй като глобалната пандемия не показва признаци на отслабване. Паундът се понижи срещу зелените пари с 0.46% до 1.2367 долара, а спрямо еврото паундът отстъпи с 0.38% до 89.23 пенса. Fitch понижи кредитния рейтинг на Великобритания в петък, като заяви, че нивата на дълга ще се повишат, тъй като страната увеличава разходите, за да компенсира скорошното блокиране на икономиката. Щатският долар се повиши с 0.23% до 108.06 йени във вторник по време на азиатската търговска сесия. На офшорния пазар юанът се разменяше за 7.1114 долара. Еврото се търгуваше на ниво от 1.1031 за долар. Срещу швейцарския франк доларът се задържа стабилен на ниво от 0.9600, след 0.8% печалба в понеделник. Търговците също очакват излизането на данните за БВП на Великобритания по-късно във вторник. Новозеландският долар поевтиня, след като правителството на страната удължи извънредното положение за още седем дни, за да забави разпространението на корона вируса. Австралийският долар се задържа на ниво от 0.6170 долара.
Акциите в Азия се търгуваха по-високо във вторник сутринта, тъй като официалният индекс на мениджърските покупки в Китай за март достигна по-добри от очакваните стойности. Shanghai composite се повиши с 0.5%, докато Shenzhen добави 1.177%. Хонконгският индекс Hang Seng се повиши с 1.44%. Китай заяви във вторник, че официалният му производствен индекс PMI за март достигна 52.0, което показва разширяване и опровергава за свиване на икономиката. Стойностите на PMI под 50 означават свиване, докато цифрите показват разширяване. В Южна Корея, акциите отчетоха ръст в региона, Kospi се повиши с 2.1%, докато индексът Kosdaq напредна с 4.29%. Японският Nikkei 225 отбеляза лек ръст добавяйки към стойността си 0.78%, докато индексът Topix отчете ръст от 0.29%.
Цените на петрола се възстановиха от потапянето през предходния ден. Международните фючърси върху сорта Brent се повишиха с 2.5% до 23.33 долара за барел. WTI също отчете повишение със 7.32% до 21.56 долара за барел. Ходовете дойдоха, след като цените на петрола се понижиха в понеделник о нива, които не бяха наблюдавани от почти две десетилетия – Brent се понижи с 8.7%, за да се установи при цена от 22.76 долара за барел, като тази стойност за последно бе наблюдавана през 2002 г.
Златото се търгуваше в тесен ценови диапазон между 1614 и 1620 долара за унция, тъй като фокуса на инвеститорите е насочен към днешните икономически събития, които биха оказали влияние на позиционирането им в благородният метал.
Днешният ден е изпълнен с множество важни икономически събития. В 09:00 часа българско време ще бъдат оповестени новите стойности за БВП на Великобритания. В 09:00 часа ще бъдат актуализирани и стойностите на немският индекс за вносните цени за месец февруари. В 10:55 ще излязат данните за броя на безработните в германия, както и равнището на безработица в страната. Очакванията на анализаторите са за ръст при безработните до 28 хил. души при 5% безработица.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.