1 март 2021 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът завърши търговията в петък с повишение спрямо основните валути, тъй като инвеститорите очакват по-бързо възстановяване на американската икономика в сравнение с другите развити икономики. Повод за оптимизма се оказаха положителните икономически данни, които бяха публикувани по време на сесията. Потребителското доверие на Мичиганския университет отбелязва покачване до 76.8 пункта спрямо очакванията за 76.5, а дефлаторът на потребителските разходи отбеляза увеличение с 1.5% спрямо 1.3% за предходния период. Положителен сигнал имаше и от данните за личните доходи, които през януари отчитат ръст с 10% на месечна база, което надвишава предварителни прогнози от страна на експертите за 9.5%.
Поскъпването на долара се отрази на доларовия индекс, който нарасна с 0.81% до 90.92 пункта. Последните данни за състоянието на американската икономика, които видяхме през изминалата седмица показват, че към момента няма сериозни сигнали за драстично покачване на цените. Индексът на потребителските разходи на домакинствата, който е един от индикаторите, които Фед следи внимателно, е нараснал с 1.5% на годишна база през януари. А това е едва с 0.1% повече в сравнение с декември, когато индикаторът отчете повишение с 1.4%. Но с новия пакет от фискални стимули на стойност 1.9 трлн. долара, както и с продължаващата подкрепа от страна на Федералния резерв, картината може и да се промени в посока покачване на равнището на инфлацията.
„Икономическите данни, които видяхме в края на седмицата показват, че ни очаква силен отскок, воден от потребителските разходи, които бяха стимулирани от масивните фискални стимули от страна на правителството. В този смисъл инфлационният натиск може би вече е налице“, коментираха анализатори от Scotia Economics. Други пък са на противоположното мнение и не очакват драстично увеличение на цените. „За втората половина на настоящата година очакваме, че инфлационните стойности, както и доходността по облигациите ще отбележат понижение. При това положение доларът, който се възползва от нарастването при доходността по американските облигации, е по-вероятно да се понижи“, коментираха експерти от Commerzbank.
Поскъпването при долара в последния работен ден на миналата седмица отслаби сериозно някои основни валути. Най-сериозни загуби претърпяха австралийският и новозеландският долар, които са със статут на по-рискови валути. Двойката AUDUSD приключи сесията с понижаване от 2.08% до 0.7705, а новозеландската валута регистрира поевтиняване с 1.83% до 0.7233. Благородните метали също бяха обект на разпродажби. Златото отстъпи с малко над 2% до 1734.40 долара за тройунция, а фючърсите на среброто изтриха 2.7% от стойността си. На червена територия приключи и петролът. WTI изгуби 3.2% от стойността си, затваряйки на 61.50 долара, а цената на сорта Brent се понижи с малко над 2.5% до 64.42 долара.
Водещите американски индекси завършиха последната търговска сесия с разнопосочни движения. Технологичният Nasdaq успя да компенсира по-ранните загуби и да излезе на печалба с почти 0.6%. На седмична база и трите индекса завършиха с понижение. Dow Jones изпрати седмицата със загуба от 1.81%, широкият измерител S&P 500 загуби 2.64% от стойността си, а Nasdaq изтри 5% през изминалата седмица. За целия месец февруари Dow Jones успя да нарасне с 3.6%, S&P 500 с близо 3.1%, а технологичният Nasdaq с минималните 0.5%.
Днес в часовете преди обяд предстои да видим данните за индекса на бизнес активността в производствения сектор на Германия, ЕС и Великобритания. В 15:00 часа ще бъде публикуван индексът на потребителските цени за Германия, а в 17:00 се очаква информация за бизнес активността в производствения сектор в САЩ.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.